سه شنبه 24 جدی، 1398

ولسوالی‌های سوزمه قلعه و کوهستانات سرپل در خطر سقوط قرار دارند

مسئولان محلی ولایت سرپل از سقوط شماری از قریه‌های ولسوالی‌های سوزمه قلعه و کوهستانات این ولایت خبر دادند.

به گفته‌ی آنان، اگر حکومت توجه جدی را به خرج ندهد، این دو ولسوالی به دست طالبان سقوط خواهند کرد.

عبدالرحمان رحمانی، عضو شورای ولایتی سرپل به خبرگزاری مرکزی گفت که اکنون شش قریه در ولسوالی سوزمه قلعه به دست طالبان افتاده و شماری از قریه‌های دیگر نیز در خطر است.

او افزود که طالبان چند نقطه استراتژیک جنگی در تپه‌های این ولسوالی را در کنترول شان درآورده‌اند و از آنجا سایر مناطق را تهدید می‌کند.

سوزمه قلعه یکی از ولسوالی‌های استراتژیک سرپل، از شرق با ولایت بلخ همرز است. اگر این ولسوالی به دست طالبان سقوط کند، چند ولسوالی دیگر از جمله کوهستانات سرپل و ولایت بلخ مورد تهدید امنیتی قرار می‌گیرند.

با این حال، رحمانی عضو شورای ولایتی سرپل گفت که شش قریه در ولسوالی سوزمه قلعه پس از پیوستن دو فرمانده پولیس محلی به طالبان، سقوط کرده‌اند.

از سوی هم شماری از رسانه‌های دیگر به نقل از منابع، از سقوط چهارده قریه در این ولسوالی خبر داده‌اند.

اما حبیب گلبهاری، فرمانده پولیس سرپل در گفت‌وگو با خبرگزاری مرکزی سقوط شش یا 14 قریه در ولسوالی سوزمه قلعه را رد کرد.

او همچنان در مورد «پیوستن دو فرمانده پولیس محلی با طالبان» گفت که آنان باشندگان محل بودند و از مدتی بدین‌سو با دولت همکاری داشتند، اکنون در وقت کشت‌و‌کار به سوی خانه‌های‌شان رفته‌اند.

با تغییر جغرافیای جنگ طالبان به سوی شمال، ناامنی در ولایت سرپل نیز افزایش یافته است.

چندی پیش از ورود ده‌ها تروریست ازبکستانی برای فعالیت دهشت‌افگنانه و آموزش طالبان در ساخت ماین در ولسوالی کوهستانات این ولایت گزارش شد.

در همین حال، رحمانی عضو شورای ولایتی سرپل گفت که اکثر قریه‌های ولسوالی کوهستانات در تصرف طالبان اند و راه مواصلاتی مرکز ولسوالی نیز توسط آنان مسدود شده است: «فقط مرکز ولسوالی در  اختیار دولت قرار دارد».

فرمانده پولیس سرپل نیز حضور طالبان در ولسوالی کوهستانات را تایید کرد، اما گفت که عملیات برای سرکوب شورشیان در این ولسوالی به زودی آغاز می‌شود.

 

384 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2020