دوشنبه 21 دلو، 1398

اسرائیل فرماندهان نظامی ارتش سعودی و امارات متحده عربی را آموزش نظامی می‌دهد

منابع دیپلماتیک عربی از سفرهای دوره‌ای فرمانده ارتش‌های برخی کشورهای عربی از جمله عربستان و امارات به پایتخت اسرائیل خبر داده و تصریح کردند که هدف این سفرها، آموزش کار با ت��هیزات پیشرفته نظامی تحت نظارت فرمانده بلندپایه ارتش اسرائیل است.

دیپلمات‌های بلندپایه عربی در گفت‌وگویی ویژه با پایگاه خبری «الخلیج آنلاین» افشاء کردند، روابط بین کشورهای عربی، از جمله عربستان سعودی و امارات، با اسرائیل طی سه ماه اخیر به‌ویژه در ماه دسامبر گذشته شاهد تحولی چشمگیر در تاریخ روابط دوجانبه بوده است.

این منابع تأکید کردند در ماه دسامبر هیئت‌های عربی در عالی‌ترین سطوح «امنیتی و نظامی» از شهر «تل‌ویو» دیدار کردند. این سفر به دلیل ماهیت کاملا سرّی، محرمانه بود.

منابع عربی تصریح کردند، هیئت‌های عربی این‌بار با نیت رایزنی جهت بهبود روابط یا گسترش آن، «به تل‌آویو» سفر نکردند بلکه آنها این ماموریت را به سطوح سیاسی واگذار کردند. سفر هیئت‌های عربی به «تل‌آویو» با هدف دیگری انجام شد که تبعات مهمی بر کل منطقه، به‌ویژه در تاریخ منازعه اعراب با اسرائیل، خواهد گذاشت.

به گفته این منابع، هدف اصلی این سفر، آموزش‌های فشرده بر روی تجهیزات پیشرفته نظامی و امنیتی بود که در جنگ‌ها به کار گرفته می‌شود، و این آموزش‌ها با نظارت فرمانده بلندپایه ارتش اشغالگر اسرائیل در یکی از پایگاه‌های نظامی در شهر تل‌آویو انجام شد.

دیپلمات‌های عربی در ادامه خاطرنشان کردند، فرماندهان ارتش‌های کشورهای عربی از تجربیات نظامی در استفاده از برخی دستگاه‌های پیشرفته امنیتی، که در جنگ‌ها استفاده می‌شود، برخوردار نیستند، لذا آنها در اسرائیل تنها پایگاه‌شان را برای کسب تخصص لازم جهت تعامل با این توسعه نظامی دیدند که منطقه را درمی‌نوردد.

به گفته منابع مذکور، دوره‌های آموزشی مسئولان بلندپایه در ارتش‌های عربی به‌ویژه از امارات و عربستان سعودی، در فلسطین اشغالی به صورت ماهیانه انجام می‌شود و این کشورها تمایل دارند که سفر به تل‌آویو کاملا سرّی بماند.

این منابع به «الخلیج آنلاین» اعلام کردند که هیئت‌های امنیتی کشورهای عربی با هواپیمای اختصاصی از فرودگاه «ابوظبی» مستقیما عازم فرودگاه «بن‌گورین» در تل‌آویو شدند.

روزنامه اسرائیلی «جروزالم پست»، اواخر اکتبر گذشته فاش کرد، عربستان سعودی 250 میلیون دالر تجهیزات امنیتی و جاسوسی از اسرائیل خریداری و به ریاض منتقل کرده است.

13,219 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2020