دوشنبه 21 دلو، 1398

تجاران هندی کالاهای چینی را به‌ آتش‌کشیدند

هزاران تاجر هندی روز سه‌شنبه در اعتراض به سیاست‌های تجاری و خارجی چین، کالاهای وارداتی این کشور را به آتش کشیدند و از دولت خواستند تا تعرفه واردات محصولات چینی را افزایش دهند.

این بازرگانان ضمن ابراز نگرانی از آسیب دیدن تولیدکنندگان داخلی بر اثر واردات محصولات چینی از مصرف‌کن��دگان هندی خواستند تا کالاهای وارد شده از این کشور را تحریم کنند.

خشم این بازرگانان از پکن جنبه‌ای سیاسی نیز دارد. استفاده چین از حق وتو در شورای امنیت سازمان ملل متحد در قرار نگرفتن محمد مسعود اظهر، رهبر اسلام‌گرای افراطی پاکستان در لیست سیاه باعث خشم هندی‌ها شده است.

محمد مسعود اظهر، بنیانگذار گروه اسلام‌گرای افراطی و شبه‌نظامی «جیش محمد» از طریق مبارزه مسلحانه به دنبال جدایی کشمیر از هند است. این گروه مسئولیت بمب‌گذاری انتحاری ماه فبروری ۲۰۱۸ در کشمیر را که به کشته شدن ۴۰ نظامی هندی انجامید برعهده گرفت.

چین چهارشنبه گذشته در جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد با استفاده از حق وتو از قرار گرفتن نام رهبر جیش محمد در لیست سیاه جلوگیری و اعلام کرد که دلیل این کار فراهم کردن زمان بیشتر برای کمیته شورای امنیت جهت بررسی و مشورت درباره این مساله بوده است.

چین دومین شریک تجاری هند است و از زمان روی کار آمدن نارندرا مودی در سال ۲۰۱۴ به‌عنوان نخست وزیر هند، تجارت پکن با دهلی نو به میزان ۷۵ درصد یعنی ۶۳ میلیارد دالر افزایش یافته است.

 

13,049 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2020