دوشنبه 21 دلو، 1398

نهادهای ناظر بر انتخابات: اعضای جدید کمیسیون‌های انتخاباتی از متقلبین سطوح میانی کمیسیون انتخابات حمایت می‌کنند

نعیم ایوب زاده رئیس اجرایی بنیاد انتخابات شفاف افغانستان می‌گوید، کارمندان سطوح میانی که دست به تقلب زده بودند و کمیسیون‌های انتخاباتی را به چالش کشیده بودند، مورد حمایت کمیشنران جدید نیز هستند.

رییس اجرایی تیفا یا بنیاد انتخابات شفاف افغانستان امروز سه‌شنبه (۲۸ حوت) در یک نشست خبری گفت تا زمانی که این افراد از سمت‌های شان برکنار نشوند، تغییر کمیشنران شفافیت و عدالت انتخاباتی را تضمین نمی‌کند.

رئیس اجرایی تیفا گفت: «کمیشنران قبلی غفلت وظیفوی کردند که این کار زمینه تقلب و تخلف گسترده را فراهم کرد. اما خراب ترین و بدترین کار را کسانی کردند که در بخش تخنیکی کمیسیون انتخابات کار می‌کردند.»

لوی ثارنوالی هفته گذشته احمدشاه زمان‌زی، رییس پیشین دبیرخانه، اول‌الرحمان رودوال، معاون امور عملیاتی، سیدابراهیم سادات، رییس تکنالوژی معلوماتی و زمری قلم‌یار، رییس عملیات ساحوی کمیسیون مستقل انتخابات را به دلیل سوءاستفاده از صلاحیت های وظیفوی ممنوع‌الخروج کرد.

اما تیفا یا بنیاد انتخابات شفاف افغانستان می‌گوید پس از این حکم لوی سارنوالی، رهبری جدید کمیسیون انتخابات پیش رییس جمهور واسطه شده که این افراد در وظیفه شان باقی بماند.

آقای ایوب زاده در بخش دیگر سخنانش گفت یافته‌های نظارتی این نهاد ناظر انتخاباتی نشان می‌دهد که کمیشنران جدید هیچ میکانیزم و راهکاری جدید را برای تفکیک آرای سیاه از آرای سفید روی دست ندارند و تنها برنامه‌های کمیشنران سابق را تایید می‌کنند.

13,431 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2020