سه شنبه 29 سپتامبر، 2020

احزاب: در مذاکرات صلح «نظام جمهوری» باید حفظ شود

شماری از احزاب می‌گویند در مذاکرات صلح با جنگ‌جویان طالب «نظام جمهوری» باید به‌عنوان مسأله غیرقابل مذاکره در نظر گرفته شده و بر حفظ آن اجماع نظر وجود داشته باشد.

به‌گزارش خبرگزاری مرکزی به‌نقل از طلوع نیوز، حفیظ منصور عضو جمعیت اسلام می‌گوید: «بحث نظام این‌که وزارت دفاع ما با همین قوتش باشد، امنیت ما همین‌طور باشد، معارف و تحصیلات عالی و آب و برق و … باشند ما هیچ‌گونه پیشاپیش تغییری را در این مورد قبول نداریم.»

همایون جریر، عضو شورای رهبری حزب اسلامی نیز افزود: «حزب اسلامی بر آمدن صلح تأکید می‌کند، بر نظام جمهوری اسلامی تأکید می‌کند و بر انتخابات تأکید خواهد کرد. انتخاباتی سالم و عادلانه است که بر ایجاد یک نظام پایدار و باثبات در کشور می‌شود.»

از سویی هم، حزب جنبش ملی می‌گوید که هیچ‌گاهی امارت اسلامی مورد قبول این حزب نیست.

عبدالله قرلق، معاون این حزب اظهار داشت: «امارت اسلامی به هیچ وجه برای احزاب قابل قبول نیست باز هم اگر فکر حکومت امارتی و طالبانی را آن‌ها خواسته باشند یک خواب و خیال است چون ارتباط می‌گیرد به خواست مردم افغانستان و این خواست مردم افغانستان جوان مردم روشنفکران نیست.»

فوزیه کوفی، یکی از شرکت کنندگان نشست مسکو می‌گوید: «حفظ نظام و جمهوریت نظام  و مردم سالاری متفاوت است از این‌که کی‌ها در رأس نظام می‌باشد حمایت ما از از نظام جدا از این است که ما برای یک شخص خاص داد خواهی کنیم.»

نمایند‌گان جنگ‌جویان طالب تاکنون پنج‌بار با زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه ایالات متحده آمریکا درباره آغاز مذاکرات صلح گفت‌وگو کرده‌اند. اما تاکنون جزئیات این گفت‌وگوها روشن نشده‌اند.

برخی از شهروندان کشور و احزاب سیاسی ابراز نگرانی می‌کنند که مبادا جنگ‌جویان طالب با دیپلمات‌های آمریکایی مسأله امارت اسلامی را نهایی کنند.

خبرگزاری مرکزی - © 2020