دوشنبه 12 جوزا، 1399

حامد کرزی در رأس یک هیأت عالی‌رتبه برای مذاکرات صلح به قطر می‌رود

در ادامه نشست مسکو، قرار است در روزهای آینده «حامد کرزی» رئیس‌جمهور پیشین کشور در رأس یک‌ هیأت عالی‌رتبه برای مذاکرا با جنگ‌جویان طالب به قطر برود.

به‌گزارش خبرگزاری مرکزی، یک هیأت هشتاد نفری متشکل از احزاب سیاسی، نهادهای مدنی و نمایندگان اقشار مختلف مردم افغانستان در ماه آینده میلادی برای ادامه نشست مسکو به قطر می‌رود.

برخی اعضای هیات مذاکره کننده با طالبان می گویند از رییس جمهور غنی هم خواسته شده تا نماینده گان حکومت را به عنوان جز هیات مذاکره کننده با طالبان، معرفی کند نه طرف اصلی مذاکره؛ رییس جمهور هم پاسخ مثبت نداده است.

احمد الله علی‌زی، مشاور پیشین رییس جمهور به آریانا نیوز می گوید: «برای این کنفرانس در قطر آماده گی گرفته شده تا طالبان و امریکا با افغان ها به یک تصمیم قطعی برسند تا برای جنگ افغانستان یک راه حل دایمی ایجاد شود.»

در نشست بین الافغانی که قرار است با طالبان در قطر برگزار شود، نماینده گان امریکا و برخی کشور های دیگر به شمول قطر هم حضور خواهند داشت و انتظار می رود که این نشست بتواند یک تفاهم بین الافغانی را بین سیاست گران افغانستان و طالبان شکل دهد.

عبدالله عبدالله، رییس اجرایی می گوید که نشست بین الافغانی جز مذاکرات در حال جریان بین امریکا و جنگ‌جویان طالب است.

آقای عبدالله می افزاید: «مذاکرات صلح جز همین گفتگو های در جریان است، یک بخش آن این است که با افغان ها به مذاکره بنشینند با دولت و بیرون از دولت.»

حضرت عمر زاخیلوال، سفیر پیشین افغانستان در پاکستان می گوید: «حکومت باورمند نشده که در نشست حضور داشته باشد، به شکل شاید وباید باید حضور یابد، اگر حضور پیدا کند امیدواری زیاد دارم که به قدمه های مهم صلح بیآنجامد.»

پیش از این در مسکو هم یک هیات افغانی که سیاست گران افغانستان را شامل می شد، با طالبان روی نکات مشترک و مخالف روی روند صلح و ساختار آینده سیاسی رایزنی کرد اما این بار نشست دوحه، برای دو طرف سرنوشت ساز گفته می شود.

3,559 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2020