شنبه 26 اسد، 1398

فرار نیروهای مرزی افغان به ترکمنستان

منابع حکومتی می‌گویند به دنبال حمله جنگ‌جویان طالب به نیروهای امنیتی در ولسوالی «بالامرغاب» ولایت بادغیس، ۱۴۰ تن از نیروهای امنیتی افغان به ترکمنستان فرار کرده‌اند.

به‌گزارش خبرگزاری مرکزی، به‌نقل از «نیویورک تایمز»، مقامات حکومتی گزارش‌های متفاوتی درباره آنچه روز گذشته اتفاق افتاد ارائه کردند؛ برخی اظهار داشتند که نظامیان توسط ترکمنستان به یک منطقه امن منتقل می‌شوند و برخی دیگر نیز گفتند که نیروهای افغان توسط ترکمنستان به باریکه‌ای بین مرز دو کشور منتقل شدند. گزارش دیگری نیز حاکی از آن است که نیروها در پایان روز به‌زور به خاک افغانستان و به جنگ‌جویان طالب سپرده شده‌اند.

«صالح محمد مبارز» فرمانده پولیس محلی بالا مرغاب می‌گوید، 140 نفر از نیروهای پولیس مرزی پس از 2 روز حمله جنگ‌جویان طالب به خاک ترکمنستان فرار کردند.

مبارز افزود: «شرایط خیلی بد است، ولسوالی در آستانه سقوط قرار دارد، نیروهای کمکی کافی نبوده است و نیروهای هوایی باید به کمک آمده و حملات هوایی انجام دهند.»

«قیس منگل» سخنگوی وزارت دفاع ضمن تأیید فرار نیروهای امنیتی به‌سمت مرز ترکمنستان، تأکید کرد که این نیروها خاک افغانستان را ترک نکردند.

«جمشید شهابی» سخنگوی والی «بادغیس» نیز درباره این حمله گفت، فرار نیروها بخشی از یک برنامه امنیتی از قبل تعیین‌شده بود.

دیگران اما وضعیت را وخیم‌تر توصیف می‌کنند.

«حبیب‌الله» از افسران ارتش می‌گوید که پس از فشارهای شدید بر دو پایگاه نیروهای امنیتی 20 نفر از نیروها تسلیم طالبان شدند و بیش از 100 نیروی دیگر نیز به خاک ترکمنستان گریختند.

745 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2019