سه شنبه 29 سپتامبر، 2020

وزارت دفاع ملی: اتهام آزار جنسی زنان در ارتش نادرست است

مسئولان مطبوعاتی وزارت دفاع ملی با رد گزارش‌های منتشر شده مبنی بر آزار و اذیت جنسی زنان در صفوف ارتش را شدیدا رد کرده می‌گوید این ادعا به دور از حقیقت است.

به‌گزارش خبرگزاری مرکزی، مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک چند روز قبل گزارشی را به نشر رسانید که بر اساس آن ازهر پنج زن نظامی در صفوف نیروهای امنیتی، چهار تن آنان از سوی همکاران و آمران شان در محیط کار و وظیفه، مورد آزار و اذیت جنسی (لفظی، روانی و فزیکی) قرار گرفته‎اند.

در گزارش این نهاد آمده است در یک نظرپرسی تازه‎ این نهاد که به‎طورکتبی و مصاحبه‎‌ای رو در رو از 115 زن نظامی در کابل، بدخشان، هرات و قندوز پیرامون چگونگی وضعیت و مصوونیت‌شان در صفوف ارتش و پولیس کشور در سه ماه گذشته انجام شده‎است، نیمی از این زنان گفته‎اند که بارها به‎گونه‎ مستقیم ا زسوی همکاران و آمران شان مورد آزار و اذیت جنسی (فزیکی) قرار گرفته‎اند؛ اما به‎دلیل ترس از دست دادن وظیفه، شکایت نکرده‌اند.

زنان شامل این نظرپرسی،‌ بین سنین 18 تا 40 بوده و درجه تحصیلی‌شان از 12 پاس تا ماستری‌اند که در سطوح مختلف ماموریت تا مدیریت و رهبری در صفوف نیروهای امنیتی افغانستان وظیفه دارند.

اما قیس منگل سخنگوی وزارت دفاع ملی کشور با رد یافته‌های این گزارش به رسانه‌ها گفت: «اتهام آزار و اذیت جنسی در ارتش دور از حقیقت است.»

وی بیان داشت: «خواهران ما در کنار برادران خویش در صفوف ارتش ملی مشغول وظیفه مقدس دفاع از خاک وطن خویش قرار دارند و آزار و اذیت جنسی در شان و اخلاق عسکری آنها جا ندارد.»

سخنگوی وزارت دفاع ملی گفت که ریاست عقیدتی و فرهنگی وزارت دفاع به گونه دایم در تلاش نهادینه کردن ارزش‌های اسلامی و دوری از فساد اخلاقی در ارتش ملی می‌باشد.

آقای منگل گفت: «اگر احیانآ چنین اتفاقی در میان سربازان ارتش ملی بیافتند ما ریاست تحقیق و حقوقی داریم که عاملین آزار و اذیت جنسی را به سزای اعمال‌شان می‌رساند ولی تا هنوز چنین اتفاقی در ارتش نیافته است.»

خبرگزاری مرکزی - © 2020