پنج شنبه 21 قوس، 1398

واکنش وزارت دفاع آمریکا پس اظهارات مشاور امنیت ملی در مورد نیت سوء خلیلزاد در مذاکرات صلح

وزارت دفاع آمریکا در واکنش به اظهارات اخیر مشاور امنیت ملی افغانستان گفته است، نیروهای امریکایی برای تأمین امنیت کشورشان به افغانستان آمده‌اند.

به‌گزارش خبرگزاری مرکزی، پتریک شاناهان، سرپرست وزارت دفاع امریکا روند گفت‌وگوهای صلح را با جنگ‌جویان طالب را نخستین فرصت ایجادشده در هجده سال گذشته برای رسیدن به صلح می‌داند.

او در یک نشست در وزارت دفاع ایالات متحده گفت که هدف از تلاش‌های هماهنگ نظامی و سیاسی واشنگتن در افغانستان، جلوگیری از مبدل شدن افغانستان به پناه‌گاه امن هراس افکنان است.

وی‌خاطرنشان کرد: «ما از گفت‌وگوها در این‌کشور (افغانستان) پشتیبانی می‌کنیم. گفت‌وگوهای کنونی بهترین دریچه صلح در ۴۰سال گذشته است. به تلاش‌های مان ادامه می‌دهیم تا جلو فعالیت‌های هراس‌افکنان را از آنجا به کشورمان بگیریم.»

در همین حال، جوزف دنفورد، رییس ستاد مشترک ارتش ایالات متحده نیز در این نشست تأکید کرد که حضور نظامیان امریکا در افغانستان در حقیقت برای حضور امریکا در جنوب آسیا است که به موجب آن، امنیت شهروندان امریکا تأمین است.

او در این باره افزود: «هرچیزی را که هم‌اکنون در فضای نظامی به رهبری جنرال میلر (فرماندۀ پشتیبانی قاطع) در افغانستان انجام می‌دهیم، در پشتیبانی از تلاش‌های زلمی خلیل‌‎زاد است؛ اما فکر می‌کنم در کُل، تصویر کلان اوضاع کُلی راهبردی تغییر نکرده است، اما جنرال میلر، عناصری را از یک راهبرد برای افزایش فشار بر رهبری طالبان ترکیب کرده است.»

جنرال دنفورد، می‌افزاید که فشارهای نظامی بر طالبان باعث شده‌اند تا این گروه برای نخستین بار در هجده سال گذشته به گفت‌وگوها تن بدهند.

دنفورد افزود: «ما چرا در افغانستان هستیم؟ برای این‌که جلو حمله‌ها را بر مردم امریکا و کشور مان بگیریم. ترکیبی از پشتیبانی افغان‌ها برای آوردن فشار بر طالبان و هم‌چنان ایجاد شرایط برای خودمان، ازبهر این است تا حضور موثر ضدهراس افگنی در جنوب آسیا داشته باشیم.»

همزمان با این، ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو می‌گوید که برای رسیدن به توافق نهایی میان جنگ‌جویان طالب و امریکا، به زمان بیشتری نیاز است.

وی تصریح کرد: «حضور نظامی ناتو در آیندۀ بیشتر وابسته به نتایج این گفت‌وگوها است. هنوز برای پیش بینی نتایج این گفت‌وگوها بسیار زود است. هنوز تا نهایی شدن توافقات صلح، کارهای زیادی باید انجام شود.»

767 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2019