دوشنبه 12 جوزا، 1399

وزارت امور خارجه آمریکا مشاور امنیت ملی افغانستان را احضار کرد

وزارت امور خارجه امریکا در واکنش به اظهارات تند مشاور امنیت ملی علیه نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان، حمدالله محب را به مقر این وزارت احضار کرد.

به‌گزارش خبرگزاری مرکزی، ساعاتی پس از اظهارات حمدالله محب مشاور شورای امنیت ملی افغانستان علیه زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان، وزارت خارجه امریکا آقای محب را به مقر این وزارت احضار کرد.

سخنگوی وزارت خارجه امریکا گفت که دیوید هیل، معاون وزیر خارجه امریکا در امور سیاسی در ملاقات با حمدالله محب انتقاد آقای محب از رویکرد امریکا در قبال مصالحه با طالبان را رد کرد.

معاون وزیر خارجه امریکا در این ملاقات به مشاور امنیت ملی افغانستان گفت که زلمی خلیلزاد نماینده وزیر خارجه امریکا است و حمله بر سفیر خلیلزاد، حمله بر وزارت خارجه امریکا بوده و این کار منجر به ایجاد موانع در روابط دو طرفه بین امریکا و افغانستان و همچنین روند صلح می‌شود.

آقای محب ساعاتی پس از آن به وزارت خارجه امریکا احضار شد که او در اظهارات تند و بی‌سابقه، زلمی خلیل‎زاد نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان را به حاشیه راندن و مشروعیت زدایی حکومت افغانستان و مشروعیت بخشیدن به گروه طالبان متهم کرد.

مقام های افغان تا کنون بار ها به گونه مستقیم و غیر مستقیم نارضایتی شان را از روند مذاکرات امریکا با گروه طالبان ابراز کرده اند اما اظهارات تازه حمدالله محب تندترین انتقاد علنی یک مقام ارشد حکومت افغانستان از زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا برای روند صلح افغانستان و مذاکرات تحت رهبری وی با گروه طالبان می‌باشد.

مشاور امنیت ملی کشور که برای اشتراک در نشست شورای امنیت ملل متحد به رفته است، روز پنجشنبه (24 حوت) در شهر واشنگتن در صحبت با جمعی از خبرنگاران گفت که زلمی خلیلزاد با حاشیه راندن حکومت افغانستان در مذاکرات با گروه طالبان، در پی کسب منفعت شخصی می‌باشد.

آقای محب گفت: «فکر م‌ کنیم شاید (در مذاکرات) اهداف شخصی وجود داشته باشد چون (در این روند) کمبود معلومات و اطلاعات موجود است.»

حمدالله محب همچنین با انتقاد تند از شیوه مذاکرات بین امریکا و نمایندگان طالبان در قطر گفت که در این مذاکرات هیچ شفافیتی وجود ندارد.

مشاور امنیت ملی افغانستان افزود که زلمی خلیلزاد در مورد مذاکرات امریکا با گروه طالبان، با حکومت افغانستان مشوره نمی‌کند. او گفت: «ما تنها بخش‌های کوچک معلومات (در مورد این مذاکرات) را بدست می‌آوریم… آخرین افرادیکه در مورد این مذاکرات آگاه می‌شوند، ما (حکومت افغانستان) هستیم.»

حمدالله محب همچنین زلمی خلیلزاد را به تلاش برای تصاحب قدرت در افغانستان متهم کرد و گفت: «با در نظر داشت سابقه خلیلزاد، سابقه شخصی وی، او در پی اهدافی در افغانستان است. او (خلیلزاد) دو بار می‌خواست در انتخابات ریاست جمهوری اشتراک کند… تصور در افغانستان و در میان افراد که در حکومت هستند، این است که شاید هدف از این همه گفتگو ها، ایجاد یک حکومت موقت باشد که او (خلیلزاد) وایسرای آن باشد (در راس آن قرار بگیرد.»

مشاور امنیت ملی افغانستان گفت که زلمی خلیلزاد با انجام مذاکرات طولانی با گروه طالبان، حکومت افغانستان را که به گفته آقای محب متحد و شریک قابل اعتماد واشنگتن است، به حاشیه می‌راند و به دشمن که جان هزاران امریکایی و افغان را گرفته مشروعیت می‌دهد.

این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شود که زلمی خلیلزاد پس از پایان دور پنجم مذاکرات با نمایندگان گروه طالبان در قطر که 16 روز طول کشید، خلاف بارهای قبلی به واشنگتن رفت در حالیکه او در گذشته پس از پایان مذاکرات با گروه طالبان به خاطر ملاقات با رهبران افغان به کابل سفر می‌کرد.

1,099 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2020