پنج شنبه 21 قوس، 1398

اوضاع وخیم حقوق بشر در عربستان سعودی

رسانه‌های بین المللی گزارشاتی را از عربستان سعودی منتشر می‌کنند که نشان می‌دهد در عربستان سعودی مخالفت‌ها با نظام در حال گسترش است و پس از قتل فجیعانه‌ی جمال خاشقچی بدست عوامل استخباراتی این‌کشور در ترکیه، مخالفت‌ها علیه محمد بن سلمان ولیعهد این‌کشور در حال افزایش یافته است.

به‌گزارش خبرگزاری مرکزی، روزنامه انگلیسی «ایندیپندنت» فاش کرد «خالد بن فرحان آل سعود»، شاهزاده جدا شده از رژیم سعودی، جنبش سیاسی با نام «آزادی ملت شبه جزیره عربی» را تاسیس کرده است که هدف آن، تغییر رژیم حاکم در عربستان به سلطنتی مشروطه است که در آن دولت‌ها، منتخب باشند.

در ادامه این گزارش آمده است: «اعلام تشکیل این جنبش جدید، همزمان با محاکمه حدود دوازده فعال عربستانی صورت می‌گیرد که در ماه مه گذشته بازداشت شدند. مهمترین آن‌ها «لجین الهذلول» است که خواستار احقاق حقوق زنان در عربستان شده بود. آن‌ها بدون اینکه اطلاعی از اتهامات خود داشته باشند یا وکیلی برای دفاع آن‌ها مشخص شده باشد، محاکمه می‌شوند. خانواده «الهذلول» فاش کرد «لجین» و دیگر فعالان زن بازداشت شده، به شیوه‌های مختلف شکنجه شده اند.

گزارشگر این شبکه خاطر نشان کرد، بعضی کشور‌ها از جمله کانادا و فرانسه و نیز شماری از سازمان‌های بین المللی مدافع حقوق‌بشر بار‌ها از ریاض خواسته‌اند، زنان بازداشت شده را آزاد کند، اما این دعوت‌ها تاکنون بی نتیجه بوده است. گزارش‌های سازمان‌های بین‌المللی حقوقی نشان می‌دهد هجده زن در عربستان به علت اندیشه‌های خود بازداشت شده‌اند. آن‌ها در یکی از زندان‌های شهر جده شکنجه شدند تا اعترافاتی را بر زبان بیاورند که سازمان امنیت ملی سعودی می‌خواست. اما هیچ‌کسی نمی‌داند این زنان که از دیدار با خانواده‌های خود هم محروم بودند، چه سرنوشتی دارند.

799 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2019