جمعه 3 جوزا، 1398

طرح برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری تا یک ماه دیگر نهایی می‌شود

کمیشنران جدید کمیسیون انتخابات می‌گویند تا یک ماه دیگر طرح جامع برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری، شوراهای ولایتی و شوراهای ولسوالی نهایی شده و همگانی خواهد شد.

به‌گزارش خبرگزاری مرکزی، معاون جدید کمیسیون مستقل انتخابات روز سه‌شنبه(۲۱ حوت) در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت، کمیته‌های تخنیکی را برای امکان‌سنجی و چگونه‌گی برگزاری چهار انتخابات پیش‌رو، گماشته‌اند. هرچند آقای اورنگ زیب می‌گوید،‌ این کمیته‌ها تا یک هفته دیگر قرار است بررسی‌های‌شان را با رهبری کمیسیون مستقل انتخابات شریک سازند، اما طرح نهایی تا یک ماه دیگر همه‌گانی خواهد شد. آقای اورنگ‌زیب افزود: «تا یک ماه دیگر کمیسیون مستقل انتخابات طرح برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، شوراهای ولایتی و شوراهای ولسوالی را با حکومت شریک خواهد ساخت.»
افزون بر این، مسئولان کمیسیون مستقل انتخابات از شکل‌گیری کمیته‌های تخنیکی دیگری به منظور بررسی استفاده از فناوری انگشت‌نگاری، استخدام‌ها در کمیسیون و نام‌نویسی تقویتی رأی‌دهندگان خبر داده است. آقای اورنگ زیب می‌گوید،‌ پس از تکمیل شدن بررسی‌های تخنیکی،‌ یافته‌ها و ملاحظات مسئولان کمیسیون مستقل انتخابات با احزاب سیاسی، نهادهای مدنی، نامزدان انتخابات ریاست جمهوری و طرف‌های دخیل در روند انتخابات در میان گذاشته خواهد شد. تا به‌گفته او، یک اجماع نظر عمومی در پیوند به انتخابات ‌شکل گیرد.
معاون کمیسیون مستقل انتخابات هم‌چنان گفت، جامعه جهانی حمایتش را اعلام کرده است که برای انتخابات آینده بودجه فراهم می‌کند، اما پس از نهایی شدن طرح برگزاری انتخابات به موضوع بودجه خواهیم پرداخت.

این اظهارات معاون عملیاتی کمیسیون انتخابات در حالی مطرح می‌شود که پیش از این، زمزمه‌هایی در مورد تأخیر در برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری ازسوی نهادهای ناظر بر انتخابات مطرح شده است.

اما، آقای اورنگ زیب در مورد تاریخ دقیق برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری و انتخابات‌های شوراهای ولسوالی و شوراهای ولایتی چیز نگفت.

469 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2019