جمعه 3 جوزا، 1398

آلمان برای برگزاری «بن سوم» اعلام آمادگی کرد

وزیر خارجه آلمان در دیدار با صلاح الدین ربانی وزیر خارجه کشور تصریح کرد که مذاکرات صلح بدون حضور افغانستان نتیجه‌بخش نیست و آلمان حاضر است برای پایان جنگ در افغانستان «بن سوم» را برگزار کند.

به‌گزارش خبرگزاری مرکزی، «هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان که برای بازدید از نظامیان آلمانی وارد افغانستان شده بود، پس از دیدار از کمپ «مارمل» در شهر مزار شریف با صلاح الدین ربانی وزیر خارجه کشور در کابل نیز دیدار کرده است.

وی در دیدار با «صلاح الدین ربانی» از آمادگی آلمان برای برگزاری «بن سوم» به‌منظور زمینه‌سازی در مذاکرات مستقیم صلح میان جنگ‌جویان طالب و دولت افغانستان خبر داده است.

وزیر خارجه آلمان اظهار داشت: «اگر از ما درخواست شود ما حاضریم با برگزاری بن سوم به زمینه سازی  برای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی صلح کمک کنیم.»

وی به خبرنگاران در کابل گفت: «هنوز صحبت درباره زمان برگزاری این نشست زود است زیرا نخست باید شرایط این پیشنهاد در افغانستان فراهم شود.»

هایکو ماس خاطرنشان کرد که کشورش از روند صلح به رهبری و مالکیت افغانستان حمایت می‌کند اما نباید دستاوردهای گذشته مردم افغانستان بویژه در زمینه حقوق بشر نادیده گرفته شود.»

ربانی نیز با اشاره به مذاکرات آمریکا با طالبان در قطر به لزوم رهبری صلح توسط دولت و مردم افغانستان تاکید کرد و گفت‌وگوهای قطر را بی‌نتیجه دانست.

وی اظهار داشت: «هر گفت‌وگویی که در آن نقش دولت افغانستان نادیده گرفته شود توانایی برقراری صلح را در این کشور ندارد، صلح تنها از طریق مذاکره مستقیم با دولت افغانستان امکانپذیر است.»

مذاکرات آمریکا با جنگ‌جویان طالب در قطر در پشت درهای بسته در 14 روز گذشته ادامه داشته و تا کنون جزئیاتی از این مذاکرات با دولت و مردم افغانستان در میان گذاشته نشده است.

508 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2019