جمعه 3 جوزا، 1398

زنان در صفوف نیروهای امنیتی به پیمانه وسیع مورد آزار جنسی قرار می‌گیرند

یافته‌های یک گزارش تحقیقی نشان می‌دهد که از هر پنج زن نظامی در صفوف قوای امنیتی افغانستان، چهار تن آنان ازسوی همکاران و آمرین شان در محیط کار و وظیفه، مورد آزار و اذیت جنسی (لفظی، روانی و فزیکی) قرار گرفته‎اند.

به‌گزارش خبرگزاری مرکزی به نقل از پیک، طی یک نظر پرسی تازه‎ که به‎طور کتبی و مصاحبه‎ی رودررو از 115 زن نظامی در کابل، بدخشان، هرات و کندز در مورد چگونگی وضعیت و مصوونیت‌ زنان در صفوف اردو و پولیس کشور در سه ماه گذشته انجام شده‎است، نیم از این زنان گفته‎اند که بارها به‎گونه‎ی مستقیم ازسوی همکاران و آمرین شان مورد آزار و اذیت جنسی (فزیکی) قرار گرفته‎اند؛ اما به‎دلیل ترس ازدست دادن وظیفه، شکایت نکرده‌اند.

مسولین وزارت امورداخله نیز از هشت شکایت زنان پولیس مبنی بر آزار و اذیت‌شان ازسوی مردان پولیس درجریان سال روان خورشیدی سخن گفته‎اند. هرچند به ‎گفته‎ی مسوولین، شکایات‎ رسیده چندان مهم نبوده و یا واپس گرفته شده؛ اما در مقایسه با سال گذشته چندین برابر کاهش را در ثبت شکایات‎ زنان پولیس نشان می‎دهد.
ویس احمد برمک، وزیر پیشین امورداخله، در حالی‌که از برکناری ده‌ها تن از مقام‌های این وزارت به اتهام آزار و اذیت جنسی زنان پولیس و معرفی آنان به نهادهای عدلی و قضایی سخن می‌زد؛ اما جمشید رسولی سخن‌گوی سارنوالی عمومی، می‎گوید: «تا کنون هیچ شکایت و یا پرونده‌ی مربوط به آزار و اذیت زنان در صفوف نیروهای امنیتی کشور، به‌این نهاد مواصلت نکرده‎است.»

برخی‎از فعالین حقوق زن نیز، با ابراز نگرانی از نبود حاکمیت قانون و فرهنگ هم‌زیستی سالم میان مردان و زنان در محیط کار و اجتماع، کاهش درج شکایت و آمار روزافزون خشونت را، بیان‎گر وضعیت نابه‎سامان زنان در صفوف نیروهای امنیتی کشور می‎دانند.

محیط مردسالار، مجبوریت اقتصادی، نبود حمایت از زنان قربانی و برعکس آن از عاملان خشونت در برابر زنان؛ از مهم‌ترین عواملی‌اند که به گفته‌ی نیمی از زنان پاسخ دهنده‌ی این نظرپرسی، روزتاروز رنگ و بوی عادی شدن آزار و اذیت زنان را در فرهنگ روزمره‌ی محیط و اجتماع شکل داده‌است.

وژمه فروغ، رئیس نهاد مطالعاتی زنان برای صلح که پیش ‌از این به‌حیث معاون دفتر وزیر امورداخله و رئیس جندر و حقوق بشر وزارت دفاع نیز وظیفه انجام داده‌است، به خبرنگار پیک گفت که در جریان کارش در وزارت دفاع با دشواری‌های زیادی روبه‌رو شده‌است: «نمی‌توانستیم عاملان قضایا را به جزای اعمال شان برسانیم، آن‌ها از طرف کسانی دیگر که حتی رهبری وزارت دفاع جرأت مقابله با آن‌ها را نداشت، حمایت می‌شدند.»
بیش‌تر از نیمی زنان پولیس و ارتش که در نظرپرسی پیک سهم گرفته‌اند، نیز مدعی‌اند که اگر از آزار و اذیت آمران و همکاران (مرد) خود شکایت کنند، هم بدنام و رسوا و هم از وظیفه برکنار می‌شوند.

بیش‌تراز ۴۰ درصد زنانی که در نظرپرسی سهم گرفته‌اند، گفته‌اند که یگانه نان‌آوران خانواده‌های شان هستند.

یکی ازاین زنان که از منسوبان ارتش و قربانی آزار و اذیت جنسی است، گفت که اگر شکایت کند منفک‌ می‌شود، چطورکند اولادهایش گرسنه می‌مانند.

583 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2019