دوشنبه 21 دلو، 1398

جنگ‌های اخیر ۹۰۰ میلیارد دالر به ممالک درگیر جنگ در خاورمیانه خسارت وارد کرده است

بانک جهانی اعلام کرد هزینه جنگ‌ها و ویرانی‌های ناشی از آن در کشورهای عربی طی هشت سال اخیر ��۰۰ میلیارد دالر به کشورهای درگیر جنگ در خاورمیانه خسارت وارد کرده است.

به‌گزارش خبرگزاری مرکزی، به نقل از الخلیج‌آنلاین، «محمود محیی الدین» معاون اول بانک جهانی اعلام کرد، هزینه ویرانی‌ها و فرصت‌های رشد و توسعه از بین‌رفته در کشورهای عربی، که طی سال‌های 2010 و 2018 شاهد جنگ‌هایی بوده‌اند به 900 میلیارد دالر رسیده است. این در حالی است که خبرگزاری رسمی کویت( کونا) روز گذشته به نقل از یک مسئول برجسته در بانک جهانی، این رقم را «بسیار محتاطانه و پایین‌ترین میزان» عنوان کرد.

در حالی‌که این مقام ارشد بانک جهانی اشاره‌ای به نام کشورها نکرده است ولی به دنبال وقوع انقلاب‌های بهار عربی در یمن، سوریه و لیبی در سال 2011، این کشورها شاهد درگیری‌های مسلحانه بوده‌اند؛ وضعیتی که اقتصاد و زیرساخت‌های این کشورها را علاوه بر ویرانی‌هایی که داعش در کشورهایی مانند سوریه و عراق بر جای گذاشته، کاملا تحت الشعاع قرار داده است.

مرکز پژوهشی مطالعات «استهکلم» چند روز پیش در گزارشی اعلام کردکشورهای عربی حدود 30 درصد از واردات سلاح و ادوات نظامی را طی سال های 2014 تا 2018 به خود اختصاص داده‌اند به طوری که فروش تسلیحات در این دوره زمانی در مقایسه با دوره زمانی سال‌های 2009 تا 2013 میلادی،‌«7.8%» افزایش نشان می‌دهد.

13,322 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2020