دوشنبه 21 دلو، 1398

افغانستان برای بی‌نیاز شدن از تحریم‌های پاکستان دهلیز جدید هوایی ایجاد کرد

افغانستان و هند که از سوی پاکستان با محدودیت‌هایی برای تجارت روبرو هستند، در اقدامی دهلیز هوایی جدیدی را برای افزایش سطح مبادلات تجاری ایجاد کردند.

به‌گزارش خبرگزاری مرکزی، در سال 2018 افغانستان در مجموع به ارزش 740 میلیون دالر کالا به هند صادر کرده است، کشوری که هیچ مرز مشترکی با افغانستان ندارد و رقیب سنتی پاکستان نیز محسوب می‌شود.

با وجود این شرایط سال گذشته میلادی هند مقصد اصلی صادرات افغانستان بود.

به نقل از رسانه‌ها، هند و افغانستان دهلیز هوایی دیگری را برای اتصال هرات به دهلی‌نو ایجاد کردند تا تبادلات تجاری دوجانبه افزایش پیدا کند.

ایجاد این دهلیز از این جهت حائز اهمیت است که سبب افزایش ارتباطات تجاری دو کشور شده و چند روز پیش نیز افغانستان نخستین محموله تجاری خود را از طریق بندر استراتژیک چابهار در ایران انتقال داد.

کنسولگری هند در هرات اعلام کرد که در نخستین پرواز از این دهلیز هوایی 200 کیلوگرم زعفران و هزار و 600 کیلوگرم پسته به دهلی منتقل می‌شود.

هند و افغانستان نخستین دهلیز هوایی مستقیم از کابل به دهلی را 19 جنوری 2017 افتتاح کردند و پس از آن این دهلیز به «قندهار-دهلی» نیز گسترش یافت.

اتاق تجارت و صنایع اخیرا اعلام کرد که وابستگی افغانستان به پاکستان در پی ایجاد مسیرهای جایگزین با دیگر کشورها از جمله دهلیز هوایی با هند کاهش یافته است.

13,433 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2020