شنبه 8 آگوست، 2020

سناتوران آمریکایی خواستار «خروج شرافت‌مندانه» نظامیان این‌کشور از افغانستان شدند

دو عضو با نفوذ مجلس سنای ایالات متحدۀ امریکا لایحه‌ای را به کانگرس امریکا پیشکش کرده اند تا به حضور نظامیان امریکایی در افغانستان شرافت‌مندانه پایان داده شود.

رند پال، سناتور جمهوریخواه و تام اودل، سناتور دموکرات لایحۀ موسوم به «قوای امریکایی پس از خدمت شریفانه به کشور برگردند» را که مخفف آن در انگلیسی “AFGHAN” می‌شود، روز سه شنبه (۱۴ حوت) به قانونگذاران امریکایی پیشکش کرده اند.

در این لایحه ضرب‌الاجل یک ساله برای تکمیل خروج امریکا از افغانستان تعیین شده است و طرح‌ها برای تحویل مسوولیت‌ها به دولت کابل باید ظرف 45 روز آماده شود.

بر اساس لایحه‌ی پال و اودل باید تمامی تاسیسات نظامیان امریکایی در افغانستان به نظامیان افغان سپرده شود و بر بنیاد قانون اساسی افغانستان، چارچوبی برای مصالحه در کشور شکل داده شود.

در اعلامیه‌یی، از قول پال آمده است:«جنگ بی پایان امنیت ملی ما را تضعیف می‌کند، نسل‌های کنونی و فردای مارا زیر قرضه‌های هنگفت قرار داده و دشمنان زیادی را برای تهدید ما خلق می‌کند.»

این سناتور امریکایی گفته است که در نزدیک به دو دهه‌ی گذشته امریکا دو تریلیارد دالر در جنگ افغانستان مصرف کرده و هنوز هم این جنگ سالانه 51  میلیارد دالر برای امریکا هزینه بر می‌دارد. هزینه گزاف امریکا در جنگ افغانستان چندی پیش از سوی دونالد ترامپ نیز به‌طور انتقادی مطرح شده بود.

این طرح در حالی مطرح می‌شود که نماینده‌های امریکا و جنگ‌جویان طالب در قطر از بیشتر از دو هفته به این سو، سرگرم مذاکرات برای صلح‌اند. جنگ‌جویان طالب گفته‌اند  که موضوع مهم در این مذاکرات، بحث روی جزییات خروج نیروهای امریکایی از افغانستان و استفاده نشدن از خاک این‌کشور علیه کشور دیگری است.

زلمی خلیل‌زاد، نماینده خاص ایالات متحده امریکا برای پروسه صلح افغانستان، گفت که در مذاکرات‌اش با طالبان روی پیش‌نویس چهارچوب صلح برای ختم جنگ 18 ساله به توافق نایل شده است. اما نشانه‌ای وجود ندارد که جنگ‌جویان طالب تقاضای اصلی ایالات متحده امریکا یعنی اعلام آتش بس پیش از خروج نیروهای امریکایی را پذیرفته باشد.

سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده امریکا گفت که خلیل‌زاد در مذاکرات شش روزه‌اش با جنگ‌جویان طالب در دوحه روی خروج نیروهای خارجی از افغانستان در ظرف ۱۸ ماه نیز به توافق نرسیده است، چیزی که طالبان ادعا کرده اند.

خبرگزاری مرکزی - © 2020