دوشنبه 12 جوزا، 1399

احزاب و نامزدان معترض: «سفارت آمریکا»، «یوناما» و «اتحادیه اروپا» در پروسه انتخابات دخالت نکنند

نمایندگان احزاب سیاسی و نامزدان معترض انتخابات ولسی‌جرگه گذشته از یوناما، اتحادیه اروپا و سفارت آمریکا خواستند که در امور انتخابات افغانستان مداخله نکنند تا انتخابات ولسی‌جرگه تمام ولایات باطل اعلام شده و عدالت تأمین گردد.

به‌گزارش خبرگزاری مرکزی، امروز چهارشنبه (۱۵ حوت)، نمایندگان احزاب و نامزدان معترض در جریان یک کنفرانس مطبوعاتی خواستار ابطال انتخابات پارلمانی گذشته شده؛ از اتحادیه اروپا، سفارت آمریکا و دفتر معاونت سازمان ملل متحد خواستند که در امور انتخابات پارلمانی گذشته مداخله نکنند.

تدویر کنندگان این کنفرانس مطبوعاتی نتایج ابتدایی انتخابات ولایت کابل را مطابق فیصله کمیسیون قبلی شکایات انتخاباتی باطل دانسته و از کمیشنران جدید می‌خواهند که با ارج گذاشتن به این فیصله عدالت انتخاباتی را تأمین کنند.

سید بشیر بشرمل نماینده یکی از احزاب سیاسی بیان داشت: «اگر کمیشنران جدید عدالت انتخاباتی را در مورد انتخابات پارلمانی کابل تطبیق نکنند، احزاب سیاسی ادامه کار این کمیسیون را نمی‌خواهند و برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را زیر نظر این کمیسیون نمی پذیرد.»

لالی حمیدزی نماینده مردم قندهار در مجلس نمایندگان نیز با انتقاد از برگزاری انتخابات پارلمانی پرتقلب گذشته بیان داشت که نتایج این انتخابات برای او و مردم افغانستان قابل قبول نیست.

آقای حمیدزی با شاره به دخالت سفارت آمریکا در امور داخلی افغانستان بیان داشت: «همین‌طوری که جنگ بر مردم افغانستان تحمیل شده است، بیرونی‌ها می‌خواهند انتخابات پر از تقلب را نیز بر مردم افغانستان تحمیل کنند.»

وی از رئیس جمهور خواست که اسم «نامزدان ناکام» را برای بدنام کردن آنها به کار نبرد، آنها خواهان تداوم وکالت‌شان نه بلکه به دنبال برپایی عدالت هستند.

وی خطاب به حکومت هشدار می‌دهد: «ما به‌هیچ‌کس اجازه نمی‌دهیم که بیاید و بگونه غیرقانونی ولسی جرگه را افتتاح کند.»

آقای حمیدزی از فعالیت‌های موسسه بین المللی پگواش یاد کرده و بیان داشت که آنها خواهان به رسمیت شناخته شدن خط دیورند، ایجاد حکومت موقت و منزوی‌شدن شخصیت‌های بانفوذ سیاسی افغانستان هستند و می‌خواهند طرح‌های‌شان را بر مردم افغانستان تطبیق کنند.

نماینده مردم قندهار در این نشست اعتراضی از کمیشنران جدید کمیسیون انتخابات خواست که انتخابات ولسی‌جرگه را لغو کرده و با ریاست‌جمهوری همزمان برگزار کند.

در همین حال، احمد سعیدی نامزد معترض حوزه انتخاباتی کابل در مجلس نمایندگان، بیان داشت: از نگاه حقوقی همین که کمیشنرها متهم فساد مالی و فساد اخلاقی‌اند و سبک‌دوش شده‌اند و تا وقتی که جرم آنها ثابت نشده هیچ‌کسی صلاحیت اعلام نتایج انتخاباتی را ندارد.

وی با انتقاد از میکانیزم برگزیدن کمیشنران جدید بیان داشت که برخی از آنها کاندیدای انتخابات پارلمانی گذشته بودند و بارها به وجود فساد و تقلب در انتخابات پارلمانی اعتراف کرده‌اند.

سعیدی بیان داشت که اگر این کمیشنران نتایج انتخابات پارلمانی را اعلام کنند در حقیقت در حق مردم افغانستان خیانت روا داشته‌اند.

این نامزد معترض در مورد اتهام وجود فساد اخلاقی در کمیسیون قبلی انتخابات بیان داشت: «بالای همین کمیشنرها ادعای ناموسی شده است. کسی که به این کمیشنرهایی که از خواهر و مادر افغان‌ها تقاضای نامشروع کرده‌اند رحم می‌کنند از او کرده جنایت‌کار، رذیل‌تر و خائن‌تر نیست.»

احمد سعیدی با انتقاد از نحوه تحقیق ثارنوالی خاطرنشان کرد: «ما اسنادی را در اخیتار داریم زمانی‌که ثارنوالانی از کمیشنرها تحقیق می‌کند استعلام ها را به در خانه هایشان می برند و آنها را در محکمه احضار نمی‌کنند. این تحقیق نیست. متهم باید به محکمه حاضر شود، استعلام خود را بگیرد، جواب آنرا بنویسد و بروند.»

این نامزد انتخابات پارلمانی گذشته کابل بیان داشت که کمیشنران عزل شده هنوز از امکانات دولتی برخوردارند، موترهای دولتی و تمام سهولت‌های زمان کمیشنری‌شان را در اختیار دارند و تا هنوز ادعای عضویت در کمیسیون انتخابات را دارند.

سعیدی ضمن ابطال انتخابات پارلمانی کابل خواهان برخورد جدی با کمیشنران قبلی کمیسیون انتخابات شده و خاطرنشان کرد: «اینها به افراد خیانت نکرده اند بلکه به یک پروسه ملی خیانت کرده اند. کسی که بر یک پروسه ملی جفا کند معنی اش اینست که بر یک ملت خیانت کرده است.»

این کارشناس مسائل سیاسی و نامزد انتخابات پارلمانی گذشته کابل تصریح کرد که انتخابات ولسی‌جرگه باطل است و مورد قبول مردم افغانستان و نامزدان نیست.

همایون همایون، معاون ولسی‌جرگه و یکی دیگر از نامزدان معترض در این نشست افغانستان را یک کشور اشغال شده گفته و اعتراف کرد که سفیر آمریکا در جلسات خصوصی به نامزدان معترض گفته است: «کسی که نان دهد فرمان دهد. ما (سفارت آمریکا و یوناما) هزینه انتخابات‌های افغانستان را می‌پردازیم و تمام تصامیم هم باید مطابق نظر ما برگزار شود.»

وی اذعان کرد که در افغانستان از رئیس‌جمهور گرفته تا یک سرباز هیچ‌کس صلاحیت تصمیم‌گیری ندارد و در مورد مسائل سیاسی و اقتصادی افغانستان آمریکایی‌ها (سازمان سیا) تصمیم می‌گیرد.

همایون تصریح کرد: «سفیر آمریکا می‌گوید من در امور انتخابات مداخله نمی‌کنم اما در توئیتر خود می‌نویسد و امر می‌کند که پارلمان جدید اعلام شود.»

این عضو پیشین مجلس نمایندگان افزود: «برای سفیر آمریکا بی تفاوت است آیا کسی که در نتیجه این انتخابات پر از فساد و تقلب به پارلمان می‌آید با آراء پاک مردم افغانستان به پارلمان می‌رود یا کسی می‌آید که قرار داد تیل با سفارت آمریکا دارد.»

وی آمریکا را به تقلب سیستماتیک در انتخابات پارلمانی گذشته متهم کرده و بیان داشت که آمریکایی‌ها می‌خواهند تا بیست سال بعد، افغانستان را از طریق انترنت از آمریکا کنترول کرده و رهبری کند. به‌همین‌خاطر در امورات کاری هرسه قوه مداخله می‌کنند.

همایون در پایان ضمن نپذیرفتن نتایج انتخابات پارلمانی گذشته تصریح کرد که آمریکایی‌ها تلاش دارند قوانینی را در پارلمان آینده به تصویب برسانند که خلاف دین مقدس اسلام باشند.

گزارشگر: یوسف نیکزاد

1,776 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2020