دوشنبه 12 جوزا، 1399

پرونده درخواست «محاکمه حکمتیار» به سازمان ملل سپرده شد

یوناما یا دفتر معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان تأیید کرد: درخواستی را که خواهان تطبیق عدالت برای قربانیان جرم‌هایی که توسط گلب‌الدین حکمتیار امیر حزب اسلامی–مشهور به قصاب کابل- انجام شده را دریافت کرده است.

به‌گزارش خبرگزاری مرکزی به نقل از صدای آمریکا، در این درخواست از یوناما خواسته شده تا آقای حکمتیار به خاطر جرایمی که در گذشته انجام داده است به عدالت کشانده شده و محاکمه شود.

دفتر معاونت سازمان ملل متحد نگفته است که این درخواست ازسوی چه کسانی مطرح شده و چه تعداد امضاء در این درخواستی موجود است.

تدامیچی یاماموتو، رئیس یوناما نمایندۀ ویژۀ سرمنشی ملل متحد برای افغانستان نیز می‌باشد، در پیوند با این درخواست گفته است: «شهروندان افغانستان و کسانیکه قربانی ظلم و ستم گردیده اند نباید از حقوق حقۀ قضایی شان [جبران خسارت] محروم گردند.»

یوناما با نشر اعلامیۀ مطبوعاتی از قول آقای یاماموتو نگاشته است که ملل متحد به حمایت از تلاش‌های افغان‌ها برای رسیدن به صلح، عدالت و امنیت ادامه می‌دهد.

حزب اسلامی افغانستان این درخواست را ادعای بی اساس کسانی عنوان می‌کند که در نظام افغانستان شامل بوده و به گفته مقام‌های این حزب از محبوبیت گلبدین حکمتیار در میان مردم، گسترش فعالیت و افزایش نفوذ حزب در بین مردم  هراس داشته و منافع شخصی شان را در خطر می‌بینند.

 

1,396 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2020