جمعه 3 جولای، 2020

آمریکا در مورد سوء استفاده پاکستان از هواپیماهای جنگی «اف-‌۱۶» تحقیق می‌کند

رسانه‌های هندی گزارش داده‌اند که در جریان درگیری هفته گذشته هند و پاکستان، ارتش پاکستان برخلاف توافق‌نامه خرید هواپیماهای «اف‌-۱۶» آمریکایی عمل کرده و از این هواپیماهای جنگی برای حمله به جنگنده‌ها هندی حمله کرده است.

به‌گزارش خبرگزاری مرکزی، «روزنامه ایندیا تودی» چاپ دهلی نو به نقل از سخنکوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده است که ایالات متحده در مورد نقض توافق خرید جنگنده‌های «اف -۱۶» تحقیق می‌کند.

روزنامه «ایندیا تودی» نوشت: «سخنگوی وزارت خارجه امریکا در پاسخ به این پرسش که آیا پاکستان در درگیری مرزی هفته گذشته با هند، از توافقنامه نظارت و کنترل کاربر نهایی امریکا تخلف کرده است یا خیر، گفت: از اخبار مربوط به این مساله با خبر شدیم و به دنبال اطلاعات بیشتر هستیم.»

پاکستان چهارشنبه پیش ضمن رد استفاده از جنگنده «اف-16»، خبر سرنگون شدن یکی از هواپیماهایش توسط نیروی هوایی هند را تکذیب کرد.

امریکا به عنوان بزرگ ترین فروشنده تجهیزات دفاعی در جهان، با خریداران، توافقنامه ای تحت عنوان نظارت و کنترل کاربر نهایی امضا می کند.

طبق اعلام سازمان امنیت و همکاری دفاعی پنتاگون، هدف فروش جنگنده های «اف-16»، تقویت توانایی پاکستان برای مقابله با شورش و عملیات مقابله با تروریسم بود.

اسناد قابل و شواهد موجود نشان می دهد، امریکا ده ها مورد محدودیت برای استفاده پاکستان از «اف-16» اعمال کرده است.

آگاها امور به این باور اند که آمریکا به بهانه تحقیق در مورد استفاده از اف شانزده در پاکستان به دنبال اطلاعات استخباراتی است و اهداف دیگری را در آن‌کشور دنبال می‌کند.

خبرگزاری مرکزی - © 2020