جمعه 3 جوزا، 1398

انگلیس تاراج آثار باستانی افغانستان توسط نیروهای آمریکایی را افشاء کرد

وزارت دفاع انگلیس اسناد و مدارکی را در اختیار دارد که نشان می‌دهد نیروهای آمریکایی در سال ۲۰۰۹ آثار باستانی متعلق به قرن هجدهم را از ولایت قندهار تاراج کرده‌اند.

رسانه‌های انگلیسی گزارش داده‌اند که وزارت دفاع انگلیس به پنتاگون اسناد و شواهدی را در باره غارت آثار باستانی افغانستان توسط نظامیان آمریکایی ارائه کرده است.

بر اساس این اسناد و شواهد نیروهای آمریکایی در سال 2009 میلادی در ولسوالی «میوند» ولایت قندهار آثار باستانی متعلق به جنگ تاریخی میوند در قرن هجدهم را غارت کردند.

در سال 1880 میلادی جنگ شدیدی بین مجاهدین به‌رهبری «محمد ایوب خان»  و نیروهای انگلیسی به‌فرماندهی «باروز» جنرال انگلیسی در ولسوالی میوند به وقوع پیوست که بزرگترین شکست تاریخ نیروهای انگلیسی را رقم می‌زند.

در این درگیری مجاهدین افغان در آستانه شکست قرار می‌گیرند اما در نتیجه اشعار حماسی یک زن جوان بنام «ملالی نورزی» نیروهای انگلیسی با شکست روبه‌رو شده و منجر به بازپس‌گیری قندهار توسط مجاهدین می‌شود.

روزنامه «دیلی‌میل» چاپ بریتانیا نوشت: «تسلیحات و اموال شخصی کسانی که در این جنگ کشته شدند همراه با اجسادشان در ولسوالی میوند ولایت قندهار دفن شده بودند که از سوی نیروهای آمریکایی غارت شدند.»

در شواهدی از سوی وزارت دفاع انگلیس آمده است که نیروهای آمریکایی با حفاری و برداشتن تسلیحات و اموال قربانیان جنگ میوند قوانین بین‌المللی را نقض کرده‌اند.

نیروهای آمریکایی بسیاری از اموال غارت‌شده را که بسیار قدیمی هستند به کلکسیونرها و یا در وب‌سایت‌های آن‌لاین به‌فروش رسانده‌اند.

روزنامه «سندی‌تایمز» تأکید کرد که وزارت دفاع انگلیس مدارکی را در این مورد به وزارت دفاع آمریکا سپرده و خواستار تحقیق درباره این غارتگری شده است.

بر اساس شواهد تاریخی مجاهدین افغان پس از پیروزی در نبرد میوند اجساد انگلیس‌ها را همراه با وسایل آنها در محل نبرد دفن کرده و اموال آنها را غارت نکرده‌اند.

یک کلکسیونر تأیید کرد که اشیاء عتیقه مانند سکه، قسمت‌های باقی‌مانده از تفنگ، زنجیر ساعت را از یک سرباز آمریکایی که آنها را در افغانستان بر اثر حفاری به دست آورده بود خریداری کرده است.

این اشیاء عتیقه از نبرد تاریخی میوند که در کتاب‌های «شرلوک هولمز» به آن اشاره شده بسیار ارزشمند تلقی می‌شوند.

پیش از این نیز برخی از رسانه‌های بین‌المللی از غارت آثار باستانی کشور توسط نیروهای آمریکایی و ناتو خبر داده بودند.

«راشاتودی» نیز چندی قبل در گزارشی از قاچاق آثار باستانی افغانستان توسط نیروهای خارجی به‌ویژه انگلیس افشاگری کرده بود.

2,017 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2019