دوشنبه 21 دلو، 1398

كماندوهاي اسراييل در هرات چه مي كنند؟!

کارشناسان مسائل نظامی در اسرائیل تأیید کرده‌اند که کماندوهای اسرائیلی با هویت آمریکایی از سالها قبل در پایگاه نظامی شیندند هرات حضور دارند و به فعالیت‌های استخباراتی در این‌کشور ادامه‌ می‌دهند.

به‌گزارش خبرگزاری تسنيم ؛ پس از نشر گزارش‌های متعدد در مورد حمایت نیروهای خارجی از داعش در افغانستان، خبرهای متعددی در مورد حضور نیروهای کماندوی اسرائیل با هویت آمریکایی در افغانستان نیز منتشر شد و اعلام گردید که کماندوهای اسرائیلی فعال در افغانستان فعالیت‌های استخباراتی را به پیش می‌برند و اعضای گروه تروریستی داعش را از سوریه و عراق به افغانستان انتقال می‌دهند.

به گزارش اين خبرگزاري، رسانه مشهور اسرائیلی «جروزالم پست»، گزارش‌ها در مورد حضور کماندوهای نظامی اسرائیلی در پایگاه نظامی شیندند در هرات را تأیید کرده و نوشت که اسرائیل و آمریکا مشارکت استخباراتی نزدیک دارد و تعدادی از فعالین استخباراتی و کماندوهای اسرائیل بر مبنای همین مشارکت استخباراتی در افغانستان حضور دارند.

این رسانه همچنین نگاشته است، براساس گزارش‌ها نظامیان اسرائیلی در حال جمع‌آوری اطلاعات درباره تحرکات نیروهای ایرانی در منطقه خلیج فارس هستند و برای پیشبرد همین هدف به ولایت هرات افغانستان نیز حضور دارند تا تحرکات نظامی ایران در شرق این‌کشور را تحت نظر داشته باشند و به فعالیت‌های استخباراتی کمک کنند.

در همین‌حال، «سایمون تسیپسی» پژوهشگر ارشد وکارشناس مناسبات بین المللی و امنیت اسرائیل در انستیتیوت مطالعه امنیت ملی اسرائیل (the Institute for National Security Studies, INSS)، در مصاحبه با خبرگزاری روسی «اسپوتنیک» حضور جاسوسان و کماندوهای اسرائیلی در افغانستان را تأیید کرده و گفته است: «فعالیت اسرائیل در ترکیب ائتلاف بین‌المللی در افغانستان از نقطه‌نظر حقوق بین‌الملل کاملا قانونی است، به این دلیل که مقام‌های آمریکایی از اسرائیل درخواست کمک کرده‌اند و حتی در خارج از مرزهای ایالات متحده نیز این درخواست وجود دارد.»

وی اذعان می‌دارد: «چون اسرائیل در طول تاریخ خود، متحد نزدیک آمریکا می‌باشد، پس طبیعی است که کشورهای ما با یکدیگر در تمام عرصه‌ها از جمله در عرصه نظامی، همکاری نزدیک داشته باشند. از همین جهت در کشورهایی که آمریکا با وظایف تاکتیکی یا استراتژیک حضور داشته باشد، پس در آنجا ائتلاف غربی نیز وجود خواهد داشت که اسرائیل بخشی از ائتلاف غربی است.»

گزارش‌ها از حضور استخباراتی و نظامی اسرائیل در افغانستان در حالی مطرح می‌شود که آن‌کشور هنوز ازسوی دولت جمهوری اسلامی افغانستان به رسمیت شناخته نشده است و حملاتش بالای ملت مظلوم فلسطین و عضب سرزمین‌های اشغالی در کرانه‌های باختری رود اردون همواره محکوم شده است.

این کارشناس مسائل نظامی اسرائیل اذعان داشته است: «نیروهای مسلح اسرائیل متحد آمریکا هستند و هر زمان که کاخ سفید از آنها درخواست کند، حق دارند زیر چتر ائتلاف آمریکایی در هر کشوری نیرو اعزام کنند.»

سایمون تسیپسی خاطرنشان کرده است: «از آنجا که اسرائیل متحد آمریکا است، بنابراین نیازی به دعوتنامه رسمی مقام‌های افغان مبنی به همکاری تل‌آویو با نیروهای آمریکایی در خاک کشورشان وجود ندارد. اسرائیل بخشی از این ائتلاف است که در افغانستان فعالیت می‌کند. از همین رو حضور نظامیان اسرائیلی در کشوری مانند افغانستان، بدون اینکه تحت پرچم خود باشد، در ترکیب نیروهای آمریکایی و یا همچنین کشورهای دیگر این ائتلاف، کاملا قانونی است.»

در حالی که 18 سال از حضور نیروهای خارجی در افغانستان می‌گذرد، اکنون این عضو امنیتی تل‌آویو به صراحت اعتراف می‌کند که اسرائیل مشخصا با هدف تهدید ایران در این مناطق فعالیت دارند.
کارشناس مسائل نظامی در ادامه افزود: «موجودیت ارتش اسرائیل و موساد در افغانستان همچنین از برخی اهداف معین مهم استراتژیک ناشی می‌شود. از جمله اینکه ایران به عنوان یکی از همسایه‌های افغانستان، کشوری است که امنیت و منافع ملی اسرائیل را تهدید می‌کند، پس برای نظامیان اسرائیلی پیشبرد عملیات تجسسی در نزدیک مرزهای دشمن، مهم است.»

وی افزوده است: «بدون شک اسرائیل با حضور در افغانستان مشغول انجام برخی عملیات‌ها است. با درنظرداشت این مسئله که ایران با افغانستان دارای مرزهای طولانی مشترک است، حضور سربازان اسرائیلی در نزدیکی مرز دشمن بالقوه ما، یک حق طبیعی است.»

سایمون تسیپسی تصریح کرده است: «ممکن است اسرائیل به منظور برقرار کردن همکاری با ادارات اطلاعاتی رسمی دولت افغانستان، از همکاری‌های اطلاعاتی و همچنین از خاک این کشور در رابطه با ایران استفاده کند.»

وی خاطرنشان می‌سازد: «اسرائیل با کشورهای دیگر همچون قزاقستان، ترکمنستان، ازبکستان و کشورهای خلیج فارس مثل عمان، قطر و بحرین نیز در همین راستا همکاری می‌کند. چون این دولت‌ها متحدان ما هستند، ما می‌توانیم به طور قانونی و مجاز، این فعالیت‌های اطلاعاتی و امنیتی را داشته باشیم.»

کارشناس امنیتی اسرائیل در مصاحبه با اسپوتنیک گفته است، از تمرین جنگ نظامیان اسرائیلی در شرایط دشوار، به عنوان دومین هدف حضور کماندوهای ارتش آن‌کشور و نیروهای استخباراتی‌شان در افغانستان یاد می‌کند.

وی اذعان می‌دارد: «حضور نظامی در مناطقی که به طور دائمی در جنگ هستند، بهترین شانس برای کسب این تجارب است و از همین رو کماندوهای اسرائیلی از این فرصت استفاده کرده‌اند.»

سیپسی افزود: «اما نیاز نیست که ما در افغانستان برای جنگ با حزب‌الله لبنان آمادگی بگیریم. ما مناطق حزب‌الله را به خوبی می‌شناسیم و بیش از چهل سال است که در آن مناطق حضور داریم و آنجا می‌جنگیم.»

این در حالیست که حضور نظامیان اسرائیلی در افغانست��ن تاکنون به صورت پنهانی بوده، این مقام امنیتی اسرائیل ادعا می‌کند که حضور نظامی و استخباراتی اسرائیل در افغانستان در چارچوب توافق محرمانه با برخی مقام‌های دولت کابل انجام شده است.

وی اظهار داشت که ایجاد پایگاه نظامیان اسرائیلی در افغانستان مسئله تازه‌ای نیست. تل‌آویو، کادرهای اطلاعاتی افغانستان را آموزش می‌دهد؛ همانطور که پیش از انقلاب اسلامی 1979 میلادی در ایران، تمام ساختار «ساواک» نیز توسط نیروهای ویژه ارتش اسرائیل آماده شده بود، اما پس از سال 1979 اوضاع در ایران تغییر کرد و ایران برای ما از یک متحد، تبدیل به دشمن شد.

کارشناس نظامی اسرائیل با بیان این مسئله که اسرائیل در بسیاری از نقاط جهان در حال آموزش نیروهای امنیتی کشورهای دیگر است، افغانستان را نیز در این دایره می‌گنجاند و می‌گوید: «اسرائیل تجربه آموزش کادرهای ادارات اطلاعاتی کشورهای دیگر را نیز دارد و به همین دلیل فعالیت اطلاعاتی و آموزش کادرهای اطلاعاتی دولت افغانستان، دو هدف دیگر حضور و اقامت نظامیان اسرائیل در افغانستان است.»

این کارشناس اسرائیلی اذعان داشت: «کشورهای زیادی در جهان وجود دارند که اسرائیل را به عنوان یک دولت به رسمیت نمی‌شناسند که عمدتا مسلمان و عربی هستند، اما در عین حال آنها به کمک اسرائیل نیاز دارند و به طور غیررسمی از این کمک‌ها بهره می‌برند.»

تسیپسی ادعا می‌کند که برخی عوامل نفوذی در افغانستان همانند دیگر کشورهای اسلامی که نیازمند همکاری‌های اسرائیل هستند، این رابطه را مخفی نگه می‌دارند.

تسیپسی با تاکید بر اینکه اسرائیل حق دارد تهدیدها بر علیه مرزهایش را خنثی کند، تاکید کرده است که یکی از اهداف تل‌آویو در افغانستان ایجاد پایگاه و فعالیت‌های اطلاعاتی در نزدیکی مرزهای ایران است که خود همین ادعا مغایر با تمامی موازین حقوقی بین‌المللی است.

14,543 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2020