شنبه 29 سرطان، 1398

هشدار تیفا از برخورد سیاسی حکومت با قوانین انتخاباتی

بنیاد انتخابات شفاف افغانستان «تیفا» اعلام کرد که دولت با طرح تعدیل قوانین انتخاباتی برخورد سیاسی می‌کند و برای مهندسی انتخابات ریاست جمهوری آینده تلاش می‌کند.

به‌گزارش خبرگزاری مرکزی، دیروز چهارشنبه (۲۳ دلو) کابینه طرح جنجالی را برای تعدیل قوانین انتخاباتی تضویب کرده و برای اجراء روی دست گرفته است.

«هارون چخانسوری» سخنگوی ارگ ریاست جمهوری اعلام کرد که طرح تعدیل قوانین انتخاباتی پس از مشورت با احزاب سیاسی اجرایی خواهد شد.

بنیاد انتخابات شفاف افغانستان موسوم به «تیفا» در واکنش به این موضوع اعلام کرد که دولت نظریات نهادهای ناظر بر روند انتخابات را در این طرح نادیده گرفته است.

این بنیاد دولت افغانستان را متهم کرد که طرح تعدیل قوانین انتخابات برخورد سیاسی کرده است و برای مهندسی انتخابات ریاست جمهوری آینده تلاش می‌کند.

«نعیم ایوب زاده» رئیس بنیاد تیفا به خبرنگاران در کابل گفت: «احزاب و دولت افغانستان تلاش می‌کنند تا به طرح انتخاباتی رنگ سیاسی دهند و برای تعدیل قوانین طرح دولتی را پیشنهاد کنند.»

وی افزود: «نشست مشورتی ارگ ریاست جمهوری افغانستان با احزاب سیاسی نیز نمادین بود.»

رئیس بنیاد انتخابات شفاف افغانستان اظهارداشت: «دولت افغانستان با برگزاری نشست‌های مشورتی نمادین می‌خواهد اختیارات رئیس جمهور را افزایش دهد و تعدیل یکجانبه قوانین انتخاباتی را تحمیل کند.»

این در حالی است که در طرح پیشنهادی ارگ ریاست جمهوری کمیته گزینش حذف شده است و رئیس جمهور باید تمام اعضای کمیسیون انتخابات را تعیین کند.

بر اساس طرح پیشنهادی ارگ ریاست جمهوری روسای کمیسیون‌های انتخاباتی نیز به‌صورت مستقیم از سوی رئیس جمهور تعیین خواهند شد.

«صغرا سعادت» سخنگوی بنیاد انتخابات شفاف افغانستان تصریح کرد که در طرح پیشنهادی این بنیاد اعضای کمیسیون انتخابات باید از سوی کمیته گزینش تعیین شوند.

همچنین روسای کمیسیون انتخاباتی نباید توسط رئیس جمهور انتخاب شوند بلکه با اکثریت آرای اعضای کمیسیون‌های انتخاباتی تعیین شوند.

بنیاد انتخابات شفاف افغانستان بر لزوم بیومتریک شدن رای دهندگان، اعطای صلاحیت به کمیسیون‌های انتخاباتی برای گماشتن کارمندان این کمیسیون و اعلام نتایج نهایی از سوی کمیسیون شکایات انتخابات تاکید کرده است.

634 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2019