شنبه 29 سرطان، 1398

دولت آمریکا بیشتر از ۲۲ تریلیون دالر بدهکار است

وزارت مالیه آمریکا اعلام کرده است که پس از به قدرت رسیدن دونالد ترامپ رئیس‌جمهور کنونی آمریکا آن‌کشور ۲ تریلیون دالر بدهکار شده و در حال حاضر آن‌کشور بیشتر از ۲۲ تریلیون دالر بدهکار است.

به‌گزارش خبرگزاری مرکزی به نقل از «واشنگتن اگزمینر»، وزارت مالیه آمریکا گزارش می‌دهد که بدهی عمومی دولت فدرال این‌کشور با افزایش ۲ تریلیون دالری طی ۱۸ ماه اخیر و بعد از به قدرت رسیدن ترامپ به‌عنوان رئیس‌جمهور، به ۲۲.۰۱۳ تریلیون دالر رسید که با افزایش دو برابری طی یک دهه اخیر مواجه شده است.

از این رقم، مبلغی حدود ۱۶.۱ تریلیون دالر، بدهی دولت آمریکا به مردم و ۵.۸ تریلیون دالر بدهی درون دولتی است.

مایکل پیترسون مدیرعامل بنیاد پترسون با هشدار درباره افزایش بی‌سابقه بدهی ملی دولت آمریکا، اعلام کرد: «روند رو به رشد بدهی عمومی ما اهمیت دارد، زیرا در آینده نزدیک، اقتصاد تمام آمریکایی‌ها را تهدید می‌کند. وقتی که تریلیون پشتِ تریلیون (دالر) قرض می‌گیریم، هزینه بهره‌ای که پرداخت می‌کنیم باری بر دوش اقتصاد ما می‌شود و باعث می‌شود در تامین بودجه سرمایه‌گذاری‌های آتی با مشکل مواجه شویم.»

شبکه بلومبرگ نیز در این باره گزارش داد که علی‌رغم اقتصاد قوی آمریکا، بار مالی دولت فدرال این‌کشور در حال زیادشدن است که می‌توان مقصر بخشی از آن را مجادله ترامپ با کنگره بر سر بودجه ۶ میلیارد دالری ساخت دیوار مرزی با مکزیک و تعطیلی‌های مکرر و طولانی دولت فدرال دانست.

روزنامه انگلیسی ایندیپندنت چندی پیش در گزارشی نوشت انتشار ارقام جدید نشان می‌دهد بدهی ملی آمریکا از زمان روی کار آمدن دونالد ترامپ، رئیس جمهور این‌کشور ۲ تریلیون دالر افزایش یافته است.

تحلیل‌های شبکه سی‌ان‌ان نشان می‌دهد این بدهی ۷۸ درصد از تولید ناخالص داخلی آمریکا را در سال مالی ۲۰۱۸ تشکیل می‌داد که بالاترین درصد از سال ۱۹۵۰ محسوب می‌شود.

بدهی ملی آمریکا در پی بحران مالی سال ۲۰۰۸ به‌شدت افزایش یافت، یعنی زمانی که کنگره و باراک اوباما بسته تأمین مالی اضافی را به‌منظور شناور نگه داشتن اقتصاد تصویب کردند. هنگامی که ترامپ وارد کاخ سفید شد، وعده داد طی هشت سال این بدهی را به صفر برساند اما اکنون مشخص شده این بدهی نه تنها کاهش نیافته بلکه ۲ تریلیون دالر نیز افزایش یافته است.

بر اساس گزارش دفتر بودجه کنگره، بدهی ملی آمریکا تا سال ۲۰۲۸ به ۹۶ درصد تولید ناخالص داخلی خواهد رسید.

1,789 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2019