شنبه 29 سرطان، 1398

پیمان ناتو اوضاع در افغانستان را شکننده می‌داند

دبیرکل ناتو می‌گوید که اوضاع در افغانستان شکننده است و این سازمان ماموریت خود را هم چون گذشته ادامه می‌دهد.

به‌گزارش خبرگزاری مرکزی، «ینس استولتنبرگ»، دبیرکل ناتو امروز در یک کنفرانس خبری در بروکسل به خبرنگاران گفت: «همزمان با تلاش‌های صلح از سوی آمریکا، ناتو ماموریت خود را در بخش‌های آموزش، مشوره‌دهی و حمایت از نیروهای افغان ادامه می‌دهد.»

ستولتنبرگ افزود که آمریکا در حال رایزنی با کشورهای عضو ناتو در مورد صلح افغانستان است و ناتو از آن حمایت می‌کند.

وی تصریح کرد: «همزمان با رسیدن به یک توافق صلح، ناتو می‌کوشد نیروهای امنیتی افغان را کمک کند. این روشن است که ما باهم یکجا به افغانستان رفتیم و به‌گونه متحدانه آینده افغانستان را مشخص خواهیم کرد، اما این وابسته به افغان‌ها است تا تصمیم‌شان را بگیرند.»

دبیرکل ناتو  نقش حکومت را در مذاکرات صلح مهم تلقی کرده بیان داشت، روند صلح باید به صورتی باشد که حکومت منتخب افغانستان در آن نقش داشته باشد.

او اظهار داشت، با وجود دشواری‌ها در افغانستان فرصت‌های برای صلح به میان آمده است و ناتو از آن نیرومندانه پشتیبانی می‌کند.

وی اذعان می‌دارد: «ما از پروسه صلح و آشتی افغانستان حمایت می‌کنیم و می‌خواهیم این تلاش‌ها زمینه مذاکرات بین‌الافغانی را فراهم سازد.»

استولتنبرگ با تاکید بر حمایت سیاسی از پروسه صلح افغانستان گفت، طالبان از راه جنگ پیروز نمی‌شود.

وی می‌گوید در چند هفته اخیر سه بار با نماینده وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان دیدار کرده است. پیش از این استولتنبرگ در توئیترش نوشته بود که دیدار خوبی با زلمی‌ خلیل‌زاد، داشته است.

ناتو در حالی از دشواری اوضاع در افغانستان نگرانی می‌کند که قرار است وزیران دفاع کشورهای عضو این سازمان به روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه اوضاع افغانستان را در بروکسل پایتخت بلژیک بررسی کنند.

595 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2019