پنج شنبه 21 قوس، 1398

پشت پرده فساد و تقلب در انتخابات پارلمانی کابل (بخش اول)

تقلبات گسترده‌ شب و روز انتخابات ۲۸ و ۲۹ میزان

انتخابات پارلمانی کشور به‌تاریخ ۲۸ و ۲۹ میزان سال‌روان برگزار شد، از همان ابتدا معلوم بود که حکومت اراده‌ی جدی برای برگزاری انتخابات شفاف و عاری از تقلب ندارد که پیامد آن نیز فرضیه‌ی «تقلب سیستماتیک» و «دست‌کاری وسیع در آراء رأی دهندگان در تمام ولایت کشور –مخصوصا ولایت کابل» را آشکار ساخت. در این‌گزارش تحقیقی سعی شده است بطور مستند و با استفاده از اسناد و شواهد معتبر گوشه‌ای از پشت پرده فساد و تقلب گسترده و سیستماتیک در انتخابات پارلمانی کابل افشا گردد. البته ابعاد این فساد و تقلب گسترده و پیچیده و در مواردی با مهارت صورت گرفته کم تیم‌های مجرب و چندین ماه زمان را برای بررسی همه‌جانبه ضرورت دارد. اما در این گزارش سعی شده است مستند به اسناد و شواهد حداقل تنها گوشه‌ای از این «فاجعه ملی» به نمایش گذاشته شود تا مسئولین امور و ملت افغانستان در مورد تصامیم لازم و مقتضی را اتخاذ نمایند. «خبرگزاری مرکزی» در نتیجه‌ي این گزارش‌تحقیقی محدود به‌ موارد متعددی دست یافته که نشان می‌دهد برخی کمیشنران و کارمندان عالی‌رتبه کمیسیون انتخابات در روزهای برگزاری انتخابات، در جریان بازشماری آرا تعدادی از مراکز و محلات حوزه انتخاباتی کابل و مرحله ثبت آرا در مرکز ملی نتایج، به مهندسی گسترده نتایج انتخابات پارلمانی دست یازیده و در موارد متعدد به قانون‌شکنی و فساد گسترده‌ی مالی و اخلاقی نیز متهم‌اند.

ناظر «روند سبز» که بر پروسه انتخابات و سپس بازشماری آراء نظارت داشته است در مورد فساد و تقلب گسترده در انتخابات پارلمانی کابل می‌گوید: «پروسه انتخابات یک پروسه پر از چالش و پر از تقلب بود. ضمن اینکه در زمان انتخابات تقلبات بسیار گسترده (ازسوی کارمندان کمیسیون انتخابات) انجام شد، بعد از انتخابات در جریان پروسه بازشماری آرا حوزه انتخاباتی کابل نیز تقلبات و رأی‌سازی‌های گسترده صورت گرفت.»

ناظر روند سبز که جریان بازشماری آراء برخی محلات و مراکز رای دهی حوزه انتخاباتی کابل را نظارت کرده است، چشم‌دید خود از وجود فساد و تقلب در این مرحله را چنین بیان می‌دارد: «کارمندان کمیسیون انتخابات و کمیشنران به مانند یک سهام تجارتی با آراء مردم برخورد کردند. آراء مردم را مورد دستبرد قرار دادند و یک مثلث شوم و یک مثلث خبیثه را بوجود آوردند و این پروسه را به چالش کشیدند. تمام تقلبات گسترده را انجام دادند، از خریدن رای تا رساندن رای به نفع یک کاندیدای مشخص. انواع تقلب زیاد بود هم در درون هنگرها و هم در درون دیتا سنتر(مرکز ملی نتایج) تقلبات گسترده صورت گرفت.»

وی بیان می‌دارد که در ولسوالی‌های «سروبی»، «پغمان» و «میربچه‌کوت» ناظران روند سبز به موارد متعدد تقلب و تخلف انتخاباتی برخورده و تصاویر، فیلم‌ها، صداهای ثبت شده و اسناد زیادی در این زمینه در اختیار دارند.

در همین‌حال، منابع‌آگاه در درون کمیسیون انتخابات که خواستند نامی از آن‌ها گرفته نشوند به خبرگزاری مرکزی گفته‌‌اند که دستگاه‌های بایومتریک هیچ‌گونه سرور و پشتیبان مرکزی نداشتند بلکه به‌طورسمبولیک برای فریب افکار عامه خریداری و توزیع شده بودند. آن‌ها اذعان می‌دارند که وجود و عدم وجود دستگاه‌های بایومتریک هیچ‌تاثیری بر شفافیت انتخابات نداشتند. چنانچه عبدالبدیع صیاد رئیس کمیسیون انتخابات هم در جلسه اخیر این کمیسیون با نمایندگان احزاب سیاسی دستگاه‌های بایومتریک را فاقد تأثیرگذاری و در حد یک «تفنگچه پلاستیکی اسباب‌بازی کودکان» نامید.

واگذاری برخی از مراکز رای‌دهی به نامزدان مشخص در روز انتخابات

بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان «فیفا» می‌گوید نوع دیگر تقلب سازمان‌یافته‌ای که در انتخابات ۲۸ و ۲۹ میزان کابل صورت‌گرفت و در مورد آن اسناد و مدارک کافی موجود است، سپردن تعدادی از مراکز و محلات رأی‌دهی در برخی نواحی شهر کابل از سوی مسئولان کمیسیون انتخابات به افراد و نامزدان مشخص بود.

یوسف رشید رئیس‌اجرائی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان خاطرنشان می‌سازد: «نوع دیگر تقلب که به‌صورت هدفمند برای واگذاری تعدادی از مراکز رای دهی به نامزدان مشخص در روز انتخابات صورت گرفت این بود، در بعضی مراکز و محلات کابل به‌ ناظرین و مشاهدین گفتند که شب ناوقت شده ما شمارش را فردا انجام می دهیم. یا گفته شده که شمارش فعلا در اینجا مصئون نیست ما شمارش را در یک جای دیگر انجام می دهیم، وقتی ناظرین را پراکنده کردند آرای مردم را بدون حضور ناظران شمارش کردند، با این‌کار در واقع زمینه برای تقلب آماده شد.»

در همین‌حال، مسئولان حزب متحد ملی افغانستان که جریان پروسه رای‌دهی را در ۲۸ و ۲۹ میزان سال‌جاری در کابل نظارت کرده‌اند می‌گویند: «در کابل پنج مرحله تقلب شده: مرحله اول تقلب این بود که ناحیه‌ها و حوزه‌های انتخاباتی به‌نفع تعدادی از کاندیدان فروخته شده بود.»

ثاقب ظریفی، ناظر جریان سیاسی روند سبز که خود یکی از ناظران مرحله بازشماری آراء در کابل بوده است، تصریح می‌کند: «صندق‌ها در ولسوالی‌ها ساعت‌های یک بجه شب و دو بجه شب پر شده بود. زمان شروع رای‌گیری را کمیسیون انتخابات ساعت هفت صبح اعلام کرده بود اما در اکثر مناطق با تاخیر برگزار شد؛ یکی از علت‌های تاخیر هم این بود که صندوق‌ها در شب پر شده بودند و کارمندان با صندوق‌های پر مواجه بودند.»

وی‌ می‌افزاید که در اکثر مراکز رای‌دهی کابل صندق‌ها در ساعت های ۹ و ۱۰ صبح در حال پرشدن بودند و زورمندان وارد سایت‌ها می‌شدند و به‌نفع کاندیدای مورد نظر شان تقلب می‌کردند.

گزارش‌هایی نیز وجود دارد که دستگاه بایومتریک چندین روز قبل از آغاز رأی‌دهی فعال بوده و آراء بسیاری به نفع نامزدان مشخص با استفاده از آنها ثبت شده است.

کارمندان کمیسیون انتخابات که نمی‌خواهند نامی از آن‌ها گرفته شود به خبرگزاری مرکزی گفتند: «اکثر مراکز رای دهی در کابل پیش از پیش، میان کمیشنران کمیسیون انتخابات و برخی از نامزد وکلا معامله شده بودند. کارمندان اکثر سایت‌های مراکز رای دهی در کابل از سوی کمیسیون انتخابات و طی یک پروسه شفاش گزینش نشدند بلکه از سوی برخی از نامزدان به هدف تقلب در مراکز گماشته شده بودند.»

منابع می‌افزایند، در کابل مراکز رای‌دهی نیز وجود داشت که مردم در صف‌های طولانی در بیرون از مرکز منتظر نوبت ماندند، اما کارمندان مراکز رای‌دهی ده-پانزده نفر معین را به‌طور دوره‌ای و تکراری برای تقلب به‌نفع نامزد مشخصی که مرکز رای دهی را از کمیشنران خریده بودند، اجازه رای‌دهی می‌دادند.

این منبع در کمیسیون انتخابات تصریح می‌کند که گزارش‌های متعددی از تقلب مسئولان امنیتی که برای محافظت از محلات در شب ۲۹ میزان گماشته شده بودند نیز وجود دارد.

نرساندن عمدی مواد انتخاباتی به بسیاری از مراکز رای‌دهی

یوسف رشید رئیس اجرایی فیفا(بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان) می‌گوید: «ما انتظار نداشتیم که در کابل کمیسیون در توزیع مواد انتخاباتی درست عمل نکند اما خلاف انتظار در کابل نیز ما شاهد کوتاهی‌ها و نارسایی‌های گسترده‌ای بودیم. فهرست نام‌های رای‌دهندگان به مراکز خودشان فرستاده نشده بودند. دستگاه‌های بایومتریک در مراکز و محلات زیاد قابل استفاده نبود. مواد حساس انتخاباتی به‌طور درست در زمان معین به مراکز رای‌دهی کابل منتقل نشده بودند و ده‌ها تخلف و تقلب‌دیگر.»

آقای رشید تصریح می‌کند که این کوتاهی‌ها تنها ناشی از ضعف مدیریتی مسئولان کمیسیون انتخابات نه بلکه عامدانه و برای برآورده شدن اهداف مشخص و تقلب سیستماتیک صورت گرفته است.

در همین‌حال، نماینده حزب «حق و عدالت» در مورد نرساندن مواد انتخاباتی در زمان معین به برخی مراکز رای‌دهی کابل می‌گوید: «غرب کابل در مجموع محروم نگاه‌داشته‌شد. در اکثر موارد مواد انتخاباتی قبل از روز انتخابات به مراکز رای‌دهی فرستاده نشده بود که این از قبل مهندسی شده بود، یا مواد انتخاباتی در روز انتخابات دیر رسید یا برگه‌های ولایات را به کابل انتقال داده بودند.»

فیصله‌های خلاف قانون

نهادهای ناظر بر پروسه انتخابات خاطرنشان ساخته‌اند که کمیشنران در موارد متعددی به قانون احترام نگذاشته و خلاف آن فیصله کردند که این‌کار زمینه فساد مالی و دامنه‌ی تقلب را در پروسه انتخابات افزایش داده است.

رئیس‌اجرایی فیفا می‌گوید: «در این انتخابات ما میزان نقض قانون را متاسفانه نسبت به انتخابات گذشته بیشتر داشتیم. نقض‌قانون باعث شده که هم تخلفات و تقلبات افزایش یابد هم سطح جرایم انتخاباتی افزایش یابد.»

بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان پروسه انتخابات پارلمانی در کابل را از حالت عادی خارج دانسته و آنرا به جسد متعفنی تشبیه می‌کند که حتی امکان دفن آن نیز وجود ندارد.

فیفا تصریح می‌کند که بعنوان مثال رئیس دارالانشاء کمیسیون انتخابات خلاف قانون تعیین شده است، رئیس سابق کمیسیون انتخابات خلاف قانون تبرئه شده است، انتخابات غزنی خلاف قانون برگزار نشده است و…. همچنین در پروسه ارزیابی مراکز رای دهی مکانیزم درست تدوین نشد بود که این امر سبب شد در مرحله ثبت نام و روز رای دهی، مردم در ساحات مختلف کابل از حق رای‌دهی‌شان محروم شوند.

نهادهای ناظر بر انتخابات، اکثر پلان‌های‌کاری کمیسیون انتخابات را متضاد و تصمیم‌گیری‌های کمیشنران را نابخردانه و «دیر از موقع» عنوان می‌کنند.

ایجاد سناریوهای دروغین به‌هدف تقلب به‌نفع نامزدان خاص

ناظران احزاب سیاسی گزارش دادند که صندوق‌ها پس از رسیدن به داخل هنگرهای کمیسیون انتخابات مورد دستبرد قرار گرفته و برگه‌های نتایج تعداد زیادی از مراکز رأی‌دهی کابل به گفته «فیفا» از سوی «حلقه کوماندوی تقلب» در کمیسیون انتخابات تبدیل شدند.

غلام سرور عطایی، ناظر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان در این مورد خاطرنشان می‌سازد: «قفل‌های صندوق‌ها شکستانده شده و پس از دست‌کاری نتایج، قفل‌های جدید نصب شده‌اند. یک تعداد مراکز را برگه‌های نتایج‌شان را تبدیل کرده و یک تعداد دیگر را از صندق بیرون کشیده و باخود برده بودند. برای تعدادی از مراکز برگه‌های نتایج جدید ساخته بودند و یا برگه‌های نتایج را دست‌کاری کرده بودند.»

«فیفا» اسنادی را در اختیار خبرگزاری مرکزی قرار داده است که نشان می‌دهند، مسئولان کمیسیون انتخابات به‌هدف تقلب سیستماتیک به پیمانه‌ی وسیع بر تذکره‌های جعلی استیکر نصب کرده اند.

تلاش برای جلوگیری از ورود ناظران در مراکز انتخاباتی و پروسه‌ی بازشماری از دیگر مواردی است که نشان می‌دهد مسئولین کمیسیون انتخابات تلاش کرده‌اند در نبود ناظران احزاب و نامزدان، زمینه را برای انجام تقلب مساعد کنند.

ناظران «فیفا» چشم دیدشان در مورد خلق سناریوهای دروغین به هدف تقلب از سوی مسئولان کمیسیون انتخابات را چنین بیان داشتند: «در بعضی مراکز رای دهی از سوی مسئولان کمیسیون انتخابات سناریوهای گوناگون ترتیب شده بود تا از ورود ناظران در مراکز و محلات جلوگیری کرده و زمینه تقلب برای کارمندان فراهم شود.»

آنها می‌افزایند: «معامله و زد و بند در روز انتخابات با بعضی از کاندیدان صورت گرفته بود و کارمندان مراکز مشخص را در اختیار نامزدان قرار می‌دادند. مثلا در مکتب تخنیکم در ناحیه هفتم شهر کابل، ناظر «فیفا» گزارش داد که طرف های شام وقتی رای‌گیری خلاص شد؛ پیش از شروع شمارش دو انفجار ساختگی در اطراف محل رخ میدهد. به‌همین بهانه مسئولان دستور می‌دهند که ناظران محل را ترک کنند و از مرکز رای دهی خارج شوند. وقتی ناظرین مرکز رای دهی تخنیکم را ترک می‌کنند، ناظر فیفا متوجه می شود که وضعیت عادی در بیرون جریان دارد. دوباره بر می‌گردد به مرکز که برای شان اجازه ورود داده نمی‌شود. از بیرون وقتی داخل مرکز را دید می زنند متوجه می‌شوند که شمارش جریان دارد و کارمندان کمیسیون انتخابات در همکاری با ناظران یکی از کاندیدان، صندق‌ها را باز کرده و آراء را شمارش می‌کنند که این یک سناریوی آشکار در مورد تقلب در روز انتخابات است که توسط ناظران فیفا مشاهده و ثبت گردیده است.»

اعتراضات نامزدان

یک روز پس از اعلام نتایج ابتدایی انتخابات ولسی‌جرگه حوزه انتخاباتی ولایت کابل، صدها تن از نامزدان دست به اعتراض‌زده و خواهان ابطال نتایج انتخابات کابل شدند.

نامزدان معترض خاطرنشان کردند که کمیسیون انتخابات به آرای نامزدان به‌گونه‌ی هدفمند دستبرده زده است.

به‌نقل از اطلاعات روز نامزدان معترض گفتند: «این نهاد بی‌کفایت با اعلام نتایج مفتضح ابتدایی حوزه‌ی انتخاباتی ولایت کابل، یک‌باردیگر عدم تعهد و صداقت خود را به آرمان‌های ملت و خیانت و دستبرد زدن به آرای شفاف و پاک باشندگان کابل، نشان داد.»

این اعتراضات ادامه یافت و در روزهای بعدی نیز برای سومین‌بار صدها تن از شهروندان کابل با راه‌اندازی راهپیمایی ضمن متهم‌کردن کمیسیون‌های انتخاباتی به دستبرد گسترده در نتایج آرای این ولایت، دروازه‌ی ورودی و خروجی فرودگاه بین‌المللی کابل را بسته و خواستار عملی‌شدن فیصله‌ی کمیسیون شکایات انتخاباتی مبنی بر ابطال آرای حوزه‌ی کابل شدند.

این اعتراضات را شماری از نمایندگان فعلی مجلس نمایندگان، نامزدان انتخابات پارلمانی حوزه‌ی کابل و اعضای نهادهای مدنی و سیاسی همسو، رهبری می‌کردند.

از سوی دیگر روز سه‌شنبه (۲ دلو) نیز در یک اقدام اعتراضی دروازه‌های ورودی شهر کابل ازسوی نمایندگان احزاب و نامزدان معترض برای چند ساعت بسته شد و پیش از این نیز نمایندگان احزاب در یک نشست خبری به رسانه‌ها گفته بودند که آراء کابل باید باطل و انتخابات آن مجددا برگزار شود. همچنین آنان خواهان ممنوع‌الخروج شدن کمیشنران و دبیر کمیسیون انتخابات نیز شده اند.

موضع کمیسیون شکایات

به تاریخ پانزدهم قوس سال روان، کمیسیون شکایات در پی‌اعلام نتایج ابتدایی حوزه انتخاباتی ولایت کابل از سوی کمیسیون انتخابات آن را پرچالش و مملو از تقلب عنوان کرده و فیصله آن کمیسیون مبنی بر ابطال نتایج انتخابات پارلمانی این ولایت را اعلان کرد.

پس از این تصمیم، کمیسیون انتخابات موضع کمیسیون شکایات را غیر شفاف دانسته و رد کرد. بروز اختلافات جدی میان دو کمیسیون بر سر نتایج حوزه انتخاباتی ولایت کابل، پای «سرور دانش» معاون دوم ریاست‌جمهوری را بطور غیرقانونی و بعنوان مداخله در این پروسه باز کرد.

آقای دانش به حمایت از کمیسیون انتخابات، کمیسیون شکایات انتخاباتی تحت فشار قرار داد تا فیصله ابطال انتخابات کابل را به حالت تعلیق درآورد.

اسناد و شواهدی که در اختیار خبرگزاری مرکزی قرار گرفته نشان می‌دهند که کمیسیون شکایات انتخاباتی دلایل موجه و قانونی محکم برای ابطال انتخابات کابل در اختیار دارد و کمیسیون انتخابات نیز تاکنون نتوانسته است شروط تعهد شده در فیصله سیاسی معاون دوم ریاست‌جمهوری مبنی بر تعلیق فیصله کمیسیون شکایات را تأمین کند.

در گزارش دفتر ولایتی کمیسیون شکایات انتخاباتی ولایت کابل آمده است: «در روز انتخابات به‌تعداد ۲۷۶۷ شکایت مرتبط به ۳۱ موضوع یا مشکل انتخاباتی، در دفتر کمیسیون شکایات انتخاباتی ولایت کابل ثبت گردیده است. اصناف شکایات ثبت شده، انواع وضعیت حاکم بر روز انتخابات را شرح می‌دهد که با در نظرداشت آنها وضعیت گوناگون انتخابات ۲۸/۲۹ میزان هویدا می‌گردد.»

در ادامه گزارش دفتر ولایتی کمیسیون شکایات تصریح شده است: «از یک طرف تعدد شکایات و از طرف دیگر جدیت موضوع و محتوای شکایات مشروعیت انتخابات ۲۸/۲۹ میزان را زیر سئوال برده است.»

منبع تصریح می کند که در حوزه انتخاباتی ولایت کابل، ۶۱۵ شکایت موجه تنها در راستای نبود و یا کمبود مواد حساس انتخاباتی، نواقص در بایومتریک، نقص و یا نبود لیست رای دهندگان و ۱۸۸ شکایت در راستای تأخیر در آغاز روند انتخابات به ثبت رسیده است.

در این گزارش تأکید شده است که برای اثبات شکایات فوق، اسناد و شواهد کافی موجود است و نمی‌شود به آسانی از آنها چشم‌پوشی کرد.

دلایلی که در طرح ابطال انتخابات کابل توسط کمیسیون شکایات انتخاباتی برشمرده شده عبارت اند از:

«۱. یک تعدادی از مراکز رأی‌دهی در ولایت کابل ساعت ۹ صبح بازگردید که زمینه اشتراک مردم را فراهم نمود اما تعداد دیگر از مراکز ساعت ۲ بعد از ظهر باز شد و دسترسی مردم به رای دهی را محدود ساخت، چون این مراکز ساعت ۵ عصر همان روز مسدود گردیده اند و به مردم گفته شد که شما فردا می توانید به همین مرکز مراجعه و از حق رای خود استفاده نمایید در حالیکه فردای آنروز مراکز مذکور باز نشده بود.

۲. بعضی از مراکز رای دهی در داخل شهر کابل که از امنیت خوبی برخوردار بود مسدود ماندند و مردم آن محلات از حق رای دهی خویش محروم شدند.

۳. در ولایت کابل ۳۵۶ مرکز رای دهی در روز انتخابات باز گردیده بود و قرار گزارش دفتر ولایتی کمیسیون مستقل انتخابات مواد انتخاباتی ۷۳ مرکز به مراکز مربوطه انتقال داده نشده بود که مردم همه مرکز متذکره به شکل واضح از رای دهی محروم شدند.

۴. انتقال اشتباه مواد محلات کوچی ها به مناطق غیرکوچی مردم هر دو محل (کوچی و غیرکوچی) را از حق رای دهی محروم ساخت.

۵. تعدادی از ورق های رای دهی یک یا چند ورق کمبود داشتند که در نتیجه عدم رعایت ماده ۳۳ قانون انتخابات رای دهندگان و رای گیرنده گان، هر دو از حق رای دهی و رای گیری محروم ماندند.

۶. تعداد ثبت نام شوندگان اهل هنود ۲۵۳ نفر بود جهت رای دهی ایشان در ۳ مرکز و ۳ محل تشخیص گردیده بود اما در روز انتخابات لیست اهل هنود به ۸۰ محل ارسال گردیده بود. قابل ملاحظه است که ۲۵۳ نفر ثبت نام شده ۳۵۰۰ ورق رای دهی چاپ شده بود و…»

در فیصله نهایی کمیسیون شکایات در مورد انتخابات پارلمانی کابل چنین آمده است: «در نتیجه عدم رعایت ماده ۱۳۸ قانون اساسی، نبود شفافیت، عادلانه نبودن انتخابات ولسی جرگه ۱۳۹۷ و ناممکن بودن تصفیه آرای پاک از ناپاک در پروسه شمارش مجدد آراء، کمیسیون ولایتی شکایات انتخاباتی ولایت کابل خود را مکلف به توضیح همه حقایق دانسته و در ضمن پیشنهاد ابطال آراء حوزه انتخابابیه کابل بر اساس فقره پنجم ماده (۹۴) قانون انتخابات، رئیس کمیسیون ولایتی شکایات انتخاباتی کابل از سمت ریاست این کمیسیون استعفا می‌دهد.»

ناظران تصریح می کنند که به‌هیچ وجه آراء پاک و ناپاک حوزه انتخاباتی کابل قابل تفکیک نیست. آنان می‌گویند وقتی که از یک محل سه ریزلت شیت(برگه نتایج) قانونی با آراء متفاوت وجود داشته باشد،‌ کمیسیون انتخابات کدام را درست می داند و کدام‌ را باطل می‌کند؟! محلات زنانه و مردانه را چگونه از یکدیگر تفکیک می‌کند؟ سرنوشت ۱۵ فیصد آراء که بنام صندوق‌های «بی پدر و بی مادر» معروف است چه می‌شود؟ در وضعیتی که صدها سند علیه کمیسیون وجود دارد، آراء یک محل در محل دیگر ثبت شده است، صدها ریزلت شیت ساختگی به نفع کاندیداهای مشخص در صندوق ها موجود است؛ پروسه قابل جمع و قابل تفکیک نیست و آن‌ها تاکید می‌کنند که چاره‌ای جز ابطال انتخابات کابل وجود ندارد.

4,707 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2019