شنبه 29 سرطان، 1398

دستور غنی برای برگزاری لویه‌جرگه مشورتی صلح

رئیس‌جمهور غنی از شورای عالی صلح خواسته که نشست بزرگ مشورتی صلح در حد لویه‌جرگه برای بررسی روند صلح را برگزار کند

به‌گزارش خبرگزاری مرکزی،  رئیس جمهور غنی در دیدار با اعضای شورای عالی صلح خواستار برگزاری نشست مشورتی بزرگی برای بررسی روند صلح شد.

وی از «عمرداودزی» رئیس دبیرخانه شورای عالی صلح خواست که نشست مشورتی صلح را تا پایان ماه حوت با حضور تمام بزرگان اقوام و نمایندگان مردمی برگزار کند.

اشرف غنی اظهار داشت: «در این نشست باید مانند لویه جرگه اضطراری نمایندگان تمام اقشار جامعه حضور یابند تا طرحی برای جذب طالبان پس از توافق صلح ایجاد شود.»

غنی خاطرنشان می‌سازد، در صورتی که جنگ‌جویان طالب به حملات‌شان به نیروهای امنیتی ادامه دهد دولت نیز از خود دفاع خواهد کرد.

وی افزود: «اگر طالبان حملات شان را متوقف کند دولت افغانستان نیز برای پیشبرد روند صلح کار کرده و زمینه برقراری آتش‌بس در این کشور را فراهم خواهد کرد.»

اشرف غنی خاطرنشان کرد که دولت آماده است تا برای طالبان در داخل افغانستان دفتر ایجاد کند.

رئیس جمهور تاکید کرد که وی خواستار امضای توافقنامه صلح در مکه مکرمه است اما برخی ها تلاش می‌کنند تا توافقنامه صلح در مسکو به امضا برد.

وی اظهار داشت: «رهایی زندانیان طالبان یک کار انسانی است و به همین دلیل روند بررسی پرونده‌های تمام زندانیان این گروه را آغاز کرده است.»

وی افزود: «پس از رسیدن به اجماع درباره صلح با یک راهکار درازمدت برای آزادی برخی از زندانیان این گروه اقوام خواهد کرد.»

این اظهارات در حالی صورت می‌گیرند که جنگ‌جویان طالب تا کنون به مذاکره با دولت حاضر نشده است.

هفته گذشته شماری از رهبران سیاسی و مقامات سابق دولت برای دو روز با نمایندگان طالبان در مسکو درباره صلح و نظام سیاسی آینده کشور رایزنی کردند.

664 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2019