شنبه 29 سرطان، 1398

احزاب و جریان‌های سیاسی: اصلاحات یک‌جانبه در کمیسیون انتخابات قابل پذیرش نیست

تعدادی از احزاب و جریان‌های سیاسی هشدار دادند که اعمال اصلاحات یک‌جانبه از سوی دولت در کمیسیون انتخابات این کشور پذیرفتنی نیست.

به گزارش خبرگزاری مرکزی، با نزدیک شدن انتخابات ریاست جمهوری بحث اعمال اصلاحات در کمیسیون انتخابات بار دیگر بالا گرفته است.

اخیرا منابع خبری تصریح کردند که ارگ ریاست جمهوری در نظر دارد تا اصلاحات اساسی را در کمیسیون انتخابات اعمال کند.

نام نویسی اشرف غنی در ثبت نام نامزدان انتخابات ریاست جمهوری باعث شده تا جریان‌های سیاسی از مداخله وی در امور کاری کمیسیون انتخابات تحت عنوان اصلاحات ابراز نگرانی کنند.

شماری از احزاب سیاسی تاکید کردند، تصمیم گیری برای ایجاد اصلاحات در کمیسیون‌های انتخاباتی باید با مشاوره سران احزاب دخیل در تیم‌های انتخاباتی  صورت بگیرد.

«اسدالله سعادتی» عضو ارشد حزب وحدت اسلامی افغانستان اظهار داشت: «تا کنون دولت در راستای ایجاد اصلاحات در کمیسیون انتخابات با احزاب مشورتی انجام نداده است.»

«عبدالله قرلق» معاون حزب جنبش ملی نیز خاطرنشان کرد که اگر تغییرات در کمیسیون انتخابات بدون نظر احزاب سیاسی صورت گیرد، اصلاحات تلقی نخواهد شد.

وی افزود: «این کار دولت بیشتر به انتصابات مشابه خواهد شد زیرا تغییرات به نفع یک گروه مشخص انجام می‌شود.»

از سوی دیگر، منابع نزدیک به ارگ ریاست جمهوری از اصلاحات احتمالی گسترده در قوانین، ساختارها و اعضای کمیسیون انتخابات خبر داده‌اند.

«محمدهدایت» مشاور «سروردانش» معاون دوم رئیس جمهوری می‌گوید: «بزودی اصلاحات اساسی در ساختار کمیسیون‌های انتخاباتی این کشور صورت خواهد گرفت.»

وی افزود: «تلاش‌ها ادامه دارند و همه به این نتیجه رسیده‌اند که باید در کمیسیون انتخابات این کشور اصلاحاتی انجام شود.»

این در حالی است که جامعه بین‌المللی تامین بودجه انتخابات ریاست جمهوری را مشروط به اصلاحات در کمیسیون انتخابات این کشور دانسته است.

781 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2019