پنج شنبه 21 قوس، 1398

همکاری‌های علمی قزاقستان و افغانستان

دانشگاه ملی الفرابی یکی از بهترین مراکز آموزشی و علمی در قزاقستان به‌حساب می‌آید. این دانشگاه در بخش آموزش و توسعه با بیش از ۱۰۰ کشور جهان در ارتباط است. دیپارتمنت آمادگی قبل از دانشگاه که دانشجویان افغان را در این دانشگاه آموزش می دهد در سال ۲۰۱۱ میلادی ایجاد شده است و بخشی از فاکلته پیش دانشگاهی برای محصلین خارج از کشور می باشد که ابتدا در سال ۱۹۹۲ میلادی ایجاد شده بود. بیش از ۵۰۰۰ دانشجو از سراسر جهان در این دانشکده آموزش دیده‌اند.

جمهوری اسلامی افغانستان و جمهوری قزاقستان روابط دو جانبه‌شان را در سال ۱۹۹۲ میلادی آغاز نمودند و تا امروز شهروندان دو کشور یکدیگر را در وضعیت‌های دشوار سیاسی کمک و یاری نموده اند. یکی از کمک‌های بلاعوض قزاقستان برای افغانستان امضای قرارداد در بخش اجرای برنامه های آموزشی می باشد.

بر اساس قرادادی که در ۲۲ نوامبر ۲۰۰۹ به امضا رسیده است، حدود ۸۰۰ دانشجوی افغان از فاکولته پیش دانشگاهی دانشگاه الفرابی بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۷ فارغ التحصیل شده است.

همچنان بر اساس یک قرارداد دیگری که در ۱۷ اگست سال ۲۰۱۷ میلادی میان وزارت تحصیلات عالی جمهوری اسلامی افغانستان و وزارت آموزش جمهوری قزاقستان به امضا رسیده، برای دانشجویان افغان در دیپارتمنت تحصیلات عالی دانشگاه ملی الفرابی قزاقستان آموزش داده خواهد شد.

در حال حاضر (Gulshara Tastemirova) به افغانستان سفر کرده است تا امتحان رقابتی متقاضیان افغان را برای سال تحصیلی ۲۰۱۸-۲۰۱۹ را برگذار نماید. در حال حاضر دانشگاه الفرابی ۳۰ تن از دانشجویان افغان را برای آموزش زبان در فاکلته پیش دانشگاهی پذیرفته است که این ۳۰ تن بعد از اتمام یک سال علمی درس های شان را در سطح لیسانس و ماستری در دانشگاه ملی الفرابی ادامه خواهند داد.

از نکات مثبت دیگر دانشگاه ملی الفرابی توجه ویژه استادان به وضعیت صحی محصلین، شیوه زندگی صحتمند و ارایه خدمات صحی با داکتران مجرب در مرکز خدمات صحی بین المللی قزاقستان-کوریا می باشد. مرکز خدمات دانشجویان علاوه بر ارائه خدمات صحی، خدمات دیگری از قبیل خدمات اجتماعی، سرگرمی، پاسپورت، خدمات مالی و بانکی، کافی شاپ، سینیما، خدمات عکاسی و … را نیز ارائه می نماید.

ثبت و راجستر اسناد تحصیلی بر اساس قوانین داخلی قزاقستان یکی از موضوعات بسیار مهم می باشد، دانشجویان خارجی با داخل شدن در دانشگاه با مقررات سکونت در خاک جمهوری قزاقستان آشنا می‌شوند.

دانشجویان خارجی برای ثبت نام در کورس باید اسناد تحصیلی مرتبط خود را برای راجستر شدن در جریان ۲ روز تحویل دهند.

محصلین خارجی از سفر به شهر های دیگر و تغییر آدرس شان بدون گرفتن اجازه ویژه منع شده است.

نویسنده: نورسلو متبیک (Nursulu Matbek)

استاد در دانشگاه ملی الفرابی

مترجم: فریدون حکیمی

دانشجوی دانشگاه ملی الفرابی قزاقستان

2,692 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2019