پنج شنبه 21 قوس، 1398

گزارش کامل چگونگی نجات تروریستان داعش توسط نیروهای آمریکایی در بادغیس

در جریان ماه قبلی خبری از عملیات نیروهای آمریکایی علیه جنگ‌جویان طالب و تروریستان داعش در رسانه‌های ملی و بین المللی منتشر شد که در پی آن رسانه‌ها آنرا مشکوک خوانده و ابعاد مختلفش را مورد بررسی قرار دادند.

در اواسط ماه سرطان 1397 خبر آغاز درگیری‌های شدید میان جنگ‌جویان طالب و تروریستان داعش در ولسوالی «درزاب» ولایت جوزجان در شمال افغانستان منتشر شد. به‌گفته فرماندهان طالبان این عملیات نزدیک به دو ماه زمان برد و در آن بسیاری از افراد داعش کشته شدند.

فرماندهان جنگ‌جویان طالب در شمال کشور می‌گویند، عملیات آن‌ها علیه داعش و پاکسازی این مناطق از حضور آن‌ها با پیشرفت‌های زیادی همراه بود که یک‌باره قضیه فرق کرده و آمریکایی‌ها با انجام عملیات هوایی مناطق حضور جنگ‌جویان طالب را بمباران کردند و پس از آن با هلیکوپترهای ارتش در ولسوالی درزاب حاضر شدند و رهبران ارشد داعش را به‌مناطق امن منتقل کردند.

در این عملیات دو نکته مهم وجود دارد که به آن‌ها کمتر اشاره شده و تعمداً بسیاری به‌راحتی از کنار آن عبور کرده‌اند.

اول، فرد اصلی که در ویدیوهای منتشر شده از جریان آزادسازی تروریستان داعش مشاهده می‌شود «مولوی حبیب‌الرحمان» رهبر داعش در شمال کشور است که توسط هلیکوپترها به مناطق امن در ولایت جوزجان منتقل شده است. او پس از کشته شدن «قاری حکمت‌الله» جانشین وی شد. به‌گفته طالبان هدف اصلی حمله آنها به داعش، کشتن این فرد بود اما با کشته شدن تعداد زیادی از افراد وی، آمریکایی‌ها با بمباران استحکامات طالبان توانستند وی و برخی افرادش را نجات داده و با خود ببرند.

دوم، تا پیش از عملیات نیروهای آمریکایی برای نجات حبیب‌الرحمان و نیروهای تحت امر وی، جنگ‌جویان طالب توانسته بودند تعدادی از فرماندهان و اعضایداعش را دستگیر کنند و این ضعف مهمیبرای آمریکایی‌ها بود زیرا آن‌ها به‌شدت نگران درز اطلاعات از طریق این افراد بودند.

در همین حال جنگ‌جویان طالب پس از مدتی ولایت جوزجان را ترک و به‌سمت ولایت بادغیس حرکت کردند. جنگ‌جویان طالب اسرای خارجی داعش را به‌همراه خود برده و پس از انتقال آن‌ها به ولسوالی «جوند» برای در امان ماندن از حملات آمریکایی‌ها تصمیم می‌گیرند به‌سمت روستای صعب‌العبور «پنج‌بز» ولایت بادغیس بروند و در آنجا زندانیان داعش را نگهداری کنند.

مسیر زمینی رسیدن به روستای پنج‌بز بسیار سخت و صعب‌‌العبور است و به این ترتیب جنگ‌جویان طالب می‌توانستند زندانیان داعشی خود را با خیال راحت در آنجا نگه‌دارند.

عملیات انتقال این زندانیان داعش و خانواده‌های آن‌ها به پنج‌بز در همان تابستان1397  انجام می‌شود اما این نگرانی همچنان برای آمریکایی‌ها وجود دارد و نیروهای امنیتی سازمان «سیا» عملیات جست‌وجوی خود را برای نجات آن‌ها در شمال افغانستان ادامه می‌دهند.

در همین پیوند جنگ‌جویان طالب در نهایت در گوشه‌ای از روستای پنج‌بز محلی را برای نگهداری داعشیان اسیر شده در نظر گرفته و خانه‌هایی را در اطراف آن برای نگهداری زنان و کودکان آن‌ها اختصاص می‌دهد.
جنگ‌جویان طالب در همان روستا محلی را برای حضور کودکان و زنان همراه این افراد گروه تروریستی داعش اختصاص می‌دهند.

پس از مدتی اتفاق غیرقابل پیش‌بینی رخ می‌دهد و آن فرار «امین‌الله ازبکستانی» یکی از اسرای داعشی از زندان جنگ‌جویان طالب است، موضوعی که به اخراج زندان‌بان جنگ‌جویان طالب و حبس وی منجر می‌شود.

امین‌الله یکی از سرشناس‌ترین فرماندهان داعش در شمال کشور است. اطلاعات به‌دست‌آمده نشان می‌دهد که از ابتدای حضور در افغانستان، وی ارتباط خوبی با نیروهای امنیتی آمریکایی مستقر در افغانستان برقرار کرده است.

آمریکایی‌ها در ابتدا تلاش می‌کنند تا از وی به‌عنوان نفوذی میان جنگ‌جویان طالب استفاده کرده و با استفاده از اطلاعات او عملیات‌هایی را علیه جنگ‌جویان طالب در شمال کشور انجام دهند.

پس از مدتی اقدامات وی میان طالبان آشکار شده و امین‌الله کنار قاری حکمت‌الله و پس از وی مولوی حبیب‌الرحمان در صف داعش شروع به مبارزه با طالبان می‌کند که در نهایت در عملیات درزاب به‌اسارت در‌می‌آید.

امین‌الله در اعترافات خود می‌گوید که حدود 19 سال پیش از ازبکستان عازم مناطق قبایلی در مرز افغانستان و پاکستان شده و سال‌هایی همراه با القاعده بوده است.

تا زمان فرار امین‌الله از زندان، آمریکایی‌ها علی‌رغم تمام تلاش‌های اطلاعاتی و جاسوسی و استفاده از پهپادهای خود نتوانسته بودند اطلاعاتی از مکان نگهداری اسیران داعش در زندان جنگ‌جویان طالب به‌دست آورند و این موضوع باعث تحقیر آنها شده بود.

اطلاعات به‌دست‌آمده حاکی از آن است که امین‌الله پس از فرار از زندان، بلافاصله به‌سراغ آمریکایی‌ها رفته و اطلاعات محل نگهداری زندانیان داعش نزد جنگ‌جویان طالب را در اختیار آن‌ها قرار داده و آمریکایی‌ها برای عملیات نجات آمادگی می‌گیرند.

آمریکایی‌ها با بررسی جغرافیای قریه «پنج‌بُز» و محل نگهداری اسرای داعشی و همچنین با توجه به صعب‌العبور بودن مسیر و استعداد نظامی جنگ‌جویان طالب به این نتیجه می‌رسند که با عملیات هوایی می‌توانند ذیریعه هلیکوپتر افراد گروه تروریستی داعش را نجات دهند.

غروب روز ۲۳ جدی سال روان عملیات نجات افراد گروه تروریستی داعش توسط نیروهای آمریکایی آغاز شد. ابتدا نیروی هوایی آمریکا با بمباران مناطق اطراف زندان جنگ‌جویان طالب و کشتن تعدادی از افراد این گروه تا حدی منطقه را برای حضور افراد خود آماده می‌کنند. پس از آن بالگردهای آمریکایی با حضور در منطقه اقدام به کشتن محافظان زندان کرده و تمامی افراد گروه تروریستی داعش را نجات داده، با خود می‌برند.

3,088 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2019