شنبه 29 سرطان، 1398

توقیف حکمتیار در فرودگاه بین المللی دوبی

مسئول بررسی پاسپورت در میدان هوایی امارات متحده با گرفتن اسکن چشم از حکمتیار پی‌میبرد که وی ۶ سال پیش با یک پاسپورت پاکستانی وارد امارات متحده عربی شده است.

بعد از تماس معصوم استانکزی رئیس امنیت ملی و پا درمیانی نماینده سفارت أفغانستان در دبی، حکمتیار دو باره رها می شود.

گلبدین حکمتیار رهبر نام نهاد حزب اسلامی افغانستان زمانیکه از کابل به میدان هوایی دوبی می‌رسد، توسط پولیس سرحدى دبی توقیف می شود، علت توقیف، موجودیت دو پاسپورت با ۲ نام و ۱ نشان چشم در سیستم سرحدی امارات متحده عربی گفته شده است.

مسئولی که پاسپورت را کنترول می کند با نشان چشمی که از حکمتیار می گیرد می داند که ۶ سال قبل، آقای حکمتیار با پاسپورت پاکستانی وارد امارات متحده عربی شده است.

بدنبال سفر گلبدین حکمتیار به ترکیه در روزهای گذشته برخی منابع خبری در رسانه های آن‌کشور اعلام کردند که رهبر حزب اسلامی افغانستان نتوانسته نتایج مناسبی از سفر خود به استانبول داشته باشد.

در همین رابطه روزنامه صباح چاپ استانبول بیان داشته که حکمتیار در این سفر خواهان دیدار با جنرال دوستم و همچنین دریافت کمک پنج میلیون دالری ترکیه برای تقویت حزب خود و حضور فعال در عرصه انتخابات پارلمانی سال آتی شده است که گویا با درخواست وی موافقت نشده و دست خالی از این سفر بازگشته است.

به گفته این روزنامه ترک زبان، حکمتیار پس از ناکامی در ترکیه قصد دارد در روزهای آتی جهت اخذ کمک مالی به عربستان سفر نماید.

برخی کارشناسان بر این باورند حکمتیار قصد دارد با برخی اقدامات و موضع‌گیری‌های قومی و سیاسی و ارایه مواضع ضد ایرانی در روزهای پیش رو توجه عربستان را به خود جلب کرده و کمک‌های مالی بیشتری را از آن کشور جذب کند.

8,221 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2019