شنبه 29 سرطان، 1398

مرکز مطالعات استراتیژیک آمریکا: چین به منظور استخراج معادن افغانستان تلاش می کند در این‌کشور حضور نظامی داشته باشد

کارشناس ارشد آمریکایی در مرکز مطالعات استراتژیک ‌آن‌کشور می‌گوید که چین به‌منظور استخراج معادن افغانستان به دنبال حضور نظامی در این‌کشور است.

به گزارش خبرگزاری مرکزی، بارها گزارش‌هایی درباره حضور نظامیان چینی در «واخان» بدخشان منتشر شده است که همواره مقامات چینی آنرا نکار کرده است.

«کریستوفریانگ» از اعضای مرکز مطالعات استراتژیک آمریکا به این باور است که چین علاقه شدیدی به استخراج معادن افغانستان دارد و برای این‌کار نیاز به حضور نظامی در این‌کشور دارد.

کارشناس آمریکایی تصریح کرد، با توجه به توسعه اقتصادی و منافع امنیتی رو به‌گسترش چین، این‌کشور به منابع معدنی و انرژی بیشتری نیاز دارد.

فریانگ تصریح می‌کند: «این‌کشور همچنان به‌دنبال بازارهای جدید در همسایگی خود است که در همین راستا سرمایه‌گذاری بزرگی را روی  پروژه یک راه و یک کمربند انجام داده است.»

کارشناس آمریکایی می‌گوید: «سرمایه‌گذاری و توسعه اقتصادی در افغانستان که در همسایگی چین قرار دارد نیازمند امنیت است.»

یانگ اظهار داشت: «چین در نظر دارد تا از طریق همکاری و آموزش نیروهای امنیتی افغان و استقرار شرکت‌های امنیتی خصوصی و نظامیان چینی امنیت پروژهای خود در افغانستان را تامین کند.»

سال گذشته نیز در پی دید و بازدیدهای مقامات مقامات امنیتی افغان از چین دو طرف برای ساخت پایگاه نظامی از سوی چین در بدخشان به توافق رسیدند.

دولت اعلام کرد که این پایگاه را چین برای واحد ویژه نیروهای ارتش افغانستان می‌سازد اما تا کنون گزارشی از آغاز به کار چینی‌ها برای ساخت پایگاه نظامی در بدخشان منتشر نشده است.

ولایت بدخشان مرز مشترکی به طول ده‌ها کیلومتر با ایالت «سین کیانگ» دارد که خاستگاه گروه‌هایی مانند جنگجویان «اویغور» تلقی می‌شود.

بنابر این ممکن است که چین از حضور در افغانستان به جز انگیزه‌های اقتصادی اهداف امنیتی را نیز دنبال کند زیرا از سرایت احتمالی ناامنی‌ها از شمال افغانستان به ایالت سین کیانگ این کشور نگران است.

1,958 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2019