پنج شنبه 21 قوس، 1398

چرا مذاکرات صلح جنگ‌جویان طالب و آمریکایی‌ها در عربستان و پاکستان به بن‌بست رسید؟!

آگاهان مسایل سیاسی، مخالفت جنگ‌جویان طالب با معامله میان پاکستان و آمریکا را دلیل لغو نشست‌های اسلام‌آباد و جده خواند، تصریح می‌کنند: «اگر آمریکا راه صلح را در پیش نگیرد و جنگ را آغاز کند، مردم افغانستان توانایی این را دارند که آنها را از افغانستان خارج کنند.»

نظر محمد مطمئن کارشناس مسائل سیاسی در گفت‌وگو با رسانه‌ها توضیح داده است که برخی اختلاف نظرها در منطقه برای میزبانی نشست مذاکرات صلح میان نماینده آمریکا و نمایندگان جنگ‌جویان طالب سبب به چالش کشیده‌شدن این گفت‌وگوها شده است.

مطمطئن خاطرنشان می‌سازد که اگر آمریکا مجددا بخواهد راه جنگ را در پیش بگیرد، مردم افغانستان قادر هستند همانطور که انگلیس و شوروی را بیرون کردند، نیروهای نظامی ناتو هم‌پیمان‌های بین‌المللی‌شان را نیز از افغانستان به‌زور اخراج کنند.

این کارشناس مسایل سیاسی درباره لغو نشست‌های صلحی که قرار بود در اسلام‌آباد یا جده برگزار شوند، گفت: «از ابتدا که جنگ‌جویان طالب دفتر قطر را انتخاب کردند، عربستان سعودی و امارات و پاکستان با وجود این دفتر مخالف بودند و تمایل داشتند که دفتر آنها در امارات باشد.»

وی خاطرنشان ساخت: «در مذاکرات صلح اخیر هم تلاش صورت گرفت به آمریکا نشان داده شود که دفتر قطر صلاحیت کمی دارد و از همین رو نشست جنگ‌جویان طالب و خلیلزاد در ابوظبی برگزار شد.»

مطمئن معتقد است، عوامل فوق باعث شد که خلیلزاد خواست تا نشست دیگری نیز در جده برگزار شود. جنگ‌جویان طالب و عربستان از روابط خوبی برخوردار نیستند و این نشست از طرف طالبان رد شد.

او همچنین گفت: «پس از آن توافقی میان جنگ‌جویان و خلیلزاد صورت گرفت که هشت یا نهم ژانویه، یک نشست در قطر برگزار شود.»

این آگاه مسائل سیاسی بیان میدارد: «پاکستان و عربستان در نشست ابوظبی فشار زیادی به طالبان آوردند که این خواست‌های آمریکا به نتیجه برسد، اما جنگ‌جویان طالب قبول نکردند.»

وی می‌افزاید: «خلیلزاد متوجه شده که با این وضعیت، ممکن است گفت‌وگوها به بن‌بست برسد و به همین دلیل از کشورهای بیشتری درخواست کمک کرد و نشست دوحه نیز برگزار شد.»

جنگ‌جویان به مذاکره در این نشست حاضر شد اما تاکید کرد که شرط خروج نیروهای خارجی از افغانستان، باید در دستور کار نشست باشد.

مطمئن همچنین اظهار داشت تصریح کرد: «آمریکا احتمال شکست ماموریتش در افغانستان را نمی‌داد و برنامه خارج شدن را روی دست نداشت، اما همانطور که مردم افغانستان انگلیسی‌ها و نیروهای اتحاد جماهیر شوروی را وادار به خروج کردند، مطمئن هستم روزی می‌رسد که آمریکا را نیز مجبور به خروج خواهند کرد.»

او تاکید کرد: «به نفع آمریکا است که مرتکب اشتباه نشود و مسیر صلح و راه سیاسی را برگزیند. به نظر می‌رسد فعلا آمریکا راه صلح و مذاکره را انتخاب کرده، اما اگر راه جنگ را انتخاب کند ملت افغانستان این توانایی را دارد که آمریکایی‌ها را از کشور بیرون کنند.»

2,866 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2019