یکشنبه 20 دلو، 1398

ترس فرمانده نظامیان آمریکایی در عراق از صدور دستور قتل «سردار قاسم سلیمانی»

فرمانده سابق نظامیان آمریکایی در عراق به مجله فارون پالیسی گفته است که در زمان مأموریتش، سردار قاسم را در عراق می‌توانست مورد حمله قرار دهد اما از ترس این کار را نکرده است.

به گزارش خبرگزاری مرکزی، «استنلی مک کرستال» فرمانده سابق نظامیان آمریکایی دیروز چهارشنبه (۳ دلو) به مجله آمریکایی فارون پالیسی گفت: «نیروهای آمریکایی تحت فرمانم در سال 2007 می‌توانستند قاسم سلیمانی، را مورد سوء قصد قرار دهند اما من ترسیدم و این دستور را ندادم.»

این جنرال بازنشسته آمریکایی گفته است: «در یک شب ماه جنوری، من شاهد ورود یک گروه نظامی ایران به شمال عراق بودم. فرمانده گروه نظامی ایران، قاسم سلیمانی بود. من می‌توانستم دستور تیراندازی به سوی فرمانده گروه نظامی ایران را بدهم اما از عواقب سیاسی این کار ترسیدم و از صدور دستور خودداری کردم.»

او در توضیح ترس خود از حمله به نیروی سپاه قدس ایران خاطرنشان کرد: «به نظرمن، نیروی قدس مشابه ترکیبی ازنیروهای عملیاتی آمریکا به علاوه توانمندی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) می باشد.»

وی گفته است، در آن زمان ایرانی‌ها در مورد کاشتن بمب‌های کنارجاده‌ای در مسیر وسایط نظامی آمریکایی در مظان متهم بودند و من دلیل قابل قبولی برای صدور دستور حمله به این گروه نظامی ایران به فرماندهی قاسم سلیمانی داشتم. اما تصمیم گرفتم به جای تیراندازی آنها را تحت نظر بگیریم. این گروه نظامی به شهر اربیل در استان سلیمانیه عراق رسید و سردار سلیمانی در تاریکی هوا از نیروهای خود جدا شد.
این جنرال بازنشسته بازنشسته آمریکایی ادامه داد: «امروز قاسم سلیمانی دور از معرض دید به مسئولیت خود ادامه می‌دهد و برای گسترش نفوذ بین المللی ایران تلاش می‌کند. او از فرماندهی نیروی نظامی به یک شخصیت کار راه انداز و قوی رشد کرده است. دوستانش موثر بودن و درخشان بودن شخصیت او را تقدیر می کنند و دشمنانش به همان اندازه از توانمندی او ناراحت هستند.»

وی تصریح کرده است: «به هر حال، آنچه که مورد توافق همه است اینکه نمی توان موفقیت های او را در میدان های جنگ نادیده گرفت. این شخصیت بدون ادعا و دارای ثبات قدم، ده ها سال است سیاست خارجی ایران را در منطقه شکل می دهد. امروز سلیمانی شخصیتی بلا منازع درخاور میانه است. مقام های وزارت دفاع آمریکا می گویند او جنگ نیابتی ایران در سوریه را فرماندهی می کند.»

او شخصیتی حلیم و در عین حال مصمم است. او متولد استان جنوب شرقی ایران است و از جوانی شخصیتی جدی بوده است. او از سیزده سالگی به ورزش وزنه برداری روی آورد و با کار و اراده جوانی، کمک پدرش بود. او مرید آیت اله سید علی خامنه ای است. او در 22  سالگی به سپاه ایران پیوست و برای نخستین بار به مدت شش هفته در آذربایجان شرقی آموزش نظامی دید. یک سال بعد جنگ ایران و عراق شروع شد. او در ماموریت های مرزی خود در طول جنگ با عراق، شایستگی خود را نشان داد و قهرمان جبهه شد.

این جنرال بازنشسته آمریکایی با مقایسه ارزش های ایرانی با ارزش های آمریکایی و اینکه در آمریکا به یک فرمانده نظامی اجازه نمی دهند ده ها سال در راس هرم قدرت باقی بماند اما با توجه به اعتماد رهبری ایران به سردار قاسم سلیمانی، او نقش تعیین کننده ای در سیاست منطقه ای ایران دارد، این گونه نتیجه گرفته است که این سردار ایرانی برای خاورمیانه فرمانده تاثیر گذاری است.

2,177 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2020