شنبه 29 سرطان، 1398

هشدار نامزدان معترض: تا ۲۴ ساعت آینده نتایج حوزه انتخاباتی کابل باطل اعلام شود

یک روز پس از اعلان نتایج ابتدایی انتخابات پارلمانی حوزه‌ کابل، شماری از نمایندگان برحال مجلس نمایندگان و نامزدان انتخابات پارلمانی حوزه‌ی کابل، جامعه‌ی مدنی و نهادهای مدنی و سیاسی همسو دیروز چهار ‌شنبه (۲۵ جدی) کمیسیون مستقل انتخابات را به تقلب و فساد گسترده‌ انتخاباتی متهم کرده و خواستار ابطال آراء و برگزاری مجدد انتخابات در کابل شدند.

در اعلامیه‌ی این نامزدان تصریح شده است: «انتخابات کابل مطابق به فیصله‌ی قانونی و حقوقی کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی در ۲۴ ساعت ابطال اعلان گردیده و بر اساس یک میکانیزم دقیق و قانونی مجددا انتخابات شفاف، عادلانه، سری و سراسری برگزار گردد.»

در اعلامیه از اداره‌ها و مسئولان ذی‌ربط کشور خواسته شده تا کمیشنران و مسئولان دارالانشا که بر سرنوشت، آرا و آرمان‌های مردم افغانستان بازی کرده‎‌اند، را ممنوع‌الخروج اعلام کرده و مورد پی‌گرد قانونی قرار دهند.

آنان همچنان گفته‌اند افرادی‌ که از سوی کمیسیون شکایات، نهادهای امنیتی و ناظران نهادهای مدنی و سیاسی در پیوند به تقلب و فساد انتخاباتی شناسایی و بازداشت شده‌اند، مجازات شوند.

این نامزدان هشدار داده است در صورتی که دولت و کمیسیون‌های انتخاباتی به خواسته‌های قانونی و برحق‌شان ارج نگذارند، حرکات مدنی گسترده و سراسری در سراسر کابل و ولایات راه‌اندازی خواهد کرد که در آن‌صورت مسئولیت تمام مسایل غیر پیش‌بینی شده به ‌دوش دولت و نهادهای انتخاباتی خواهد بود.

در همین حال، کمیسیون مستقل رسیدگی به شکایات انتخاباتی گفته است که نامزدان معترض می‌توانند الی مدت ۴۸ ساعت پس از اعلان نتایج ابتدایی برای درج شکایت نزد این کمیسیون مراجعه کنند.

1,564 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2019