چهارشنبه 29 جوزا، 1398

وزیر خارجه آمریکا: مرتکبین قتل جمال خاشقجی باید به میز عدالت کشانیده شوند

مایک پامپیو وزیر خارجه امریکا ناوقت دیروز وارد ریاض شد تا با «محمد بن سلمان» ولیعهد این‌کشور که متهم به دست داشتن در قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد آن‌کشور بود، دیدار نموده و از او بخواهد تا یقینی‌سازد که مرتکبین قتل جمال خاشقجی به میز عدالت کشانیده شوند.

این دیپلومات ارشد امریکایی در حال حاضر مشغول سفر دوره‌ای به شرق میانه است و این دومین دیدارش از سعودی بعد از آن است که خاشقجی خبرنگار اسبق سعودی که با واشنگتن پست همکاری داشت، در دوم اکتوبر سال گذشته در داخل قونسلگری سعودی در استانبول کشته شد.​

پامپیو قبل از آن که راهی سعودی شود در قطر به خبرنگاران گفت: «ما بحث‌ها را با ولیعهد سعودی و دیگر مقامات این کشور ادامه می‌دهیم تا یقینی گردد که عدالت در رابطه با قتل غیر قابل قبول جمال خاشقجی تکمیل و عملی گردد. ما به گفت‌وگوها در این مورد ادامه خواهیم داد تا یقینی شود که تمام حقایق معلوم شده و مرتکبین به میز عدالت کشانیده شوند.»

آقای پامپیو بعد از دیدار با همتای قطری‌اش و امیر این کشور راهی سعودی شد.

دیدار پامپیو از سعودی بخشی از سفر دوره‌ای اش به شرق میانه است که وی در آن تا حال از عمان، قاهره، پانامه، ابوظبی، دوحه و ریاض دیدن نموده و به مسقط و بالاخره کویت نیز خواهد رفت.

پامپیو در سفر قبلی‌اش به ریاض که مدتی بعد از مرگ خاشقجی صورت گرفت تبسم‌های با ولیعهد سعودی داشت که شماری زیاد را در امریکا خشمگین ساخته بود.

دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا گفته است، روابط و اتحادش با سعودی را حفظ می‌کند، ولی سنای امریکا ولیعهد سعودی محمد بن سلمان را در این قتل دخیل دانسته است.

جمال خاشقجی که شهروند عربستان سعودی بود و در امریکا اقامت داشت، از منتقدین سرسخت حکومت سعودی به ویژه محمد بن سلمان ولیعهد آن کشور به شمار می‌رفت.

خاشقجی در دوم اکتوبر پارسال از قونسلگری عربستان در استانبول ناپدید شد و سپس خبر مرگش بازتاب یافت.

598 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2019