سه شنبه 28 جوزا، 1398

پلان ساخت خط آهن «بلخ-کابل-پیشاور» نهایی شد

نمایندگان کشورهای روسیه، ازبکستان، پاکستان و قزاقستان در نشست تاشکند توافق کردند که کار روی خط‌ آهن « بلخ-کابل-پشاور» را آغاز کنند.

به گزارش خبرگزاری مرکزی، سخنگوی والی بلخ به خبرگزاری اسپوتنیک گفته است: «بانک انکشاف آسیایی مصمم شده است که در بخش زیربناها و احداث خط آهن (مزار-کابل-پشاور) کار نماید. این کار فعلاً فقط در قسمت کارهای اداری و ارزیابی پروژه و همچنان در بخش مالی و تدارکاتش روی این پروژه بحث جریان دارد. اما در مرحله عملی کار صورت نگرفته است.

وی تصریح کرد که با ایجاد این خط، افغانستان سالانه از این بابت حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیون دالر حق ترانزیت به ‌دست خواهد آورد در کنار آن برای شهروندان کشور ۳۰ هزار فرصت شغلی نیز ایجاد خواهد شد.

سخنگوی والی بلخ در مورد آغاز کار ساخت نیز می‌گوید: «امیدوار استیم که در آینده نزدیک کار عملی روی ساخت این خط (مزار-کابل-پشاور) آغاز شود.»

طول این خط راه آهن که می‌تواند افغانستان را به چهار راه منطقه، به ‌ویژه نقطه‌ی اتصال جنوب و مرکز آسیا بدل کند، دو هزار کیلومتر گفته شده است.

گفتنی است که پیش از این، رییس جمهور غنی در سفر ماه دسامبر سال گذشته به تاشکند، توافق‌نامه احداث خط آهن (مزار-شبرغان-میمنه-هرات) را به امضا رسانده بود. کشور ازبکستان پیشتر نیز خط ریلی (حیرتان-مزار) را در افغانتسان احداث کرده بود.

3,367 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2019