چهارشنبه 29 جوزا، 1398

هشدار بانک توسعه آسیایی در مورد بحران کم‌آبی در کابل

بانک‌ توسعه آسیایی هشدار داده است، درصورتیکه کاهش آب در کابل ادامه یابد، این شهر با بحران بزرگ کم‌آبی در آینده مواجه خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری مرکزی به نقل از سایت خبری یک، براساس بررسی‌‎های بانک توسعه‌ آسیایی، هرساله 80 میلیون متر مکعب آب، از آب‌های زیرزمینی کابل بیرون کشیده می‌شود و در ماه‌های اخیر سطح آب در پایتخت 30 متر مکعب کاهش یافته است و اگر جلو این کاهش گرفته نشود، بحران جدی به وجود خواهد آمد.

هرچند پس از انتظارهای طولانی، در زمستان جاری در کابل برف بارید، اما ظاهرا باران و برف در چند روز اخیر هم مشکل پایتخت را حل نخواهد کرد. زیرا مردم چندین پیمانه بیشتر از آبی که ذخیره می‎شود، مصرف می‌کنند.

شانی کمپبل، معاون بانک توسعه آسیایی اخیرا گفته است: «مشکلی که ما در کابل داریم تمرکز بیش از حد جمیعت در پایتخت است که بر تغییرات اقلیمی تاثیر گذاشته و مشکلات بزرگ اقتصادی و اجتماعی را در کنار کم‌‍‌آبی به بار آورده است، تنها نزدیک به 20 درصد از کابل به سیستم آب لوله‌کشی شهر متصل است و بسیاری از ساکنان کابل از طریق حفر چاه‌هایی که معمولا توسط چندین همسایه انجام می‌شود، تأمین می‌شود.

براساس آمارهای بانک توسعه آسیایی سالانه در کابل 80 متر مکعب آب زیر زمینی بیرون و استفاده می‌شود و این روند همچنان در حال افزایش است.

همزمان، با کم شدن آب‌های زیرزمینی، آب کابل به شدت به سوی آلودگی می‌رود، آمارها نشان می‌دهند نزدیک به 70 درصد آب‌های کابل آلوده با مواد زاید هستند و تنها 20 درصد ساکنان کابل به آب نسبتا بهداشتی و قابل نوشیدن است.

خشک سالی، مصرف بی رویه آب و همچنان افزایش جمعیت در کابل سبب پایین رفتن سطح آب شده و نزدیک به 20 متر در سالهای اخیر آب کابل پایین رفته است.

418 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2019