چهارشنبه 29 جوزا، 1398

رسانه‌های غربی: حضور آمریکا عامل تقویت جنگ‌جویان طالب در افغانستان شده است

نشریه آمریکایی «تریبون» در گزارش نوشته است که سیاست‌های جنگ‌طلبانه آمریکا در طول ۱۸ سال گذشته در افغانستان موجب افزایش نیروهای طالبان شده؛ در نتیجه تشدید جنگ به غیرنظامیان تلفات زیادی وارد شده است و اگر این وضعیت ادامه یابد مردم افغانستان بیشتر از گذشته به بحران مواجه خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری مرکزی، نشریه «تریبون» چگونگی هدایت واحدهای پیشرو در عملیات ولایت‌های ننگرهار و خوست توسط «سیا» (سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا) منتشر کرد؛ عملیاتی که بدون محدودیت قوانین در میدان جنگ که برای حفاظت از غیرنظامیان، انجام حملات هوایی شبانه، کشتن و شکنجه‌های بسیار شدید در عملیات، مخفیانه انجام می‌شود.

به نوشته این روزنامه، در واقع انجام چنین عملیاتی، منجر به افزایش نیروهای طالبان در افغانستان و بروز فاجعه ای شده که هر روز شاهد کشته‌شدن نظامیان و غیرنظامیان بی‌گناه در این‌کشور شده است .
به نوشته نشریه تریبون، چنین عملیات نظامی بی‌رحمانه‌ای در افغانستان بسیار متداول شده، زنان و کودکان به صورت خشونت‌آمیزی درگیر چنین حملات ناگهانی هستند، خانه‌های‌شان آتش می‌گیرد، اعضای خانوادشان شکنجه و قتل عام می‌شوند و هراسی که همواره در ذهن و قلب‌شان باقی خواهند ماند. بمب‌گذاری‌های بی‌وقفه و عملیات کشت‌وکشتار در افغانستان در این‌سال‌ها تنها باعث ایجاد تنفر در قالب انتقام در این ملت شده است.
این نشریه افزود: «طبق گزارش منتشر شده در سال 2015 میلادی درباره میزان مرگ و میر غیرنظامیان، آمار مرگ و میر غیرنظامیان در افغانستان 10 برابر بیشتر از آمار منتشر شده مرگ غیرنظامیان در سایر نقاط دنیا است. آنهایی که زنده می‌مانند نیز به دلیل حملات و جنایتی که در این‌کشور رخ می‌دهد، دچار مشکلات روحی شده یا اعضای خانواده خود را از دست داده اند.»

سال 2017 میلادی گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امر شکنجه‌های صورت گرفته در افغانستان، از آمریکا خواست تا سیاست‌های فراگیر شکنجه‌ها و جنایاتی که توسط مقامات ایالات متحده انجام می‌شود را پایان بخشد. کسانی که متحمل شکنجه و سوء استفاده‌های‌شدید می‌شوند، به دلیل تجربه ناخوشایندی که دارند، مرگ را به زندگی با ناامیدی و عذاب‌های روحی ترجیح می‌دهند.

به نوشته تریبون، این یکی از دلایلی است که نیروهای طالبان، پیوسته در حال افزایش هستند. به‌طوری که این گروه، نیروهای امنیتی افغانستان را به قتل می‌رساند و آمریکا نیز طالبان را مورد حمله قرار می‌دهد. اگرچه آمریکا آمار کشته شده‌های نیروی امنیتی افغانستان را مرتب اعلام می‌کند، اما مقامات افغانستان از کشته‌شدن 30 تا 40 نیروی امنیتی در روز خبر می‌دهند؛ این مسئله برای قوی‌ترین و مجهزترین ارتش دنیا یعنی آمریکا، شرم‌آور است. حقیقت این است که نحوه انجام جنگ آمریکا علیه طالبان دقیقا راهی به سوی باخت است. اما «پنتاگون» همچنان تاکید دارد که بهترین راه برای پیروزی، اعمال فشار بیشتر بر طالبان است.

تریبون نوشت: «روابط نزدیک دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با اریک پرینس یک بازرگان آمریکایی و مامور سابق نیروی دریایی ایالات متحده باعث ایجاد نگرانی‌هایی شده است. اریک به دو دلیل خواهان امضای قرارداد مبارزه شدید و رو در رو با طالبان است: میل شدید به کشتن و پول. تصور کنید در صورت امضای چنین قراردادی چه تعداد نیرو به طالبان افزوده می‌شود و چه تعداد انسان بی‌گناه در این راه در افغانستان کشته خواهند شد.»
نشریه آمریکایی افزود: «راه حل نظامی و اعمال فشار مانعی را از پیش رو برنخواهد داشت. دمکراسی حق همه است و افغان ها نیز همانند دیگر مردم دنیا این حق را دارند که برای کشورشان تصمیم بگیرند و انتخاب خود را انجام دهند. هیچ کس حق ندارد بگوید که ملت افغانستان آمادگی کنترل زندگی، کشورشان و منابع خود را ندارند.»

763 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2019