چهارشنبه 29 جوزا، 1398

وزارت خارجه روسیه: انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان با فشار آمریکایی‌ها به تأخیر افتاده است

وزارت خارجه روسیه می‌گوید که تصمیم به‌تاخیر انداختن انتخابات ریاست‌جمهوری در افغانستان به‌دلیل فشار واشنگتن که تلاش دارد تا انتخابات را به میل خودش برگزار کند، گرفته شده است.

به گزارش خبرگزاری مرکزی، وزارت امور خارجه روسیه با نشر یک اعلامیه نوشته است: «تصمیم به‌ تاخیر انداختن انتخابات، زیر فشار ایالات متحده امریکا، که نیاز به وقت اضافه برای آمادگی جهت برگزاری انتخابات آینده بر اساس شیوه‌های خودشان و مهندسی پروسه صلح در افغانستان براساس سناریوی خودشان، گرفته شده است.»

در اعلامیه آمده است که این تصمیم باوجود اعلامیه‌های متعدد اشرف‌غنی رئیس جمهور کشور و کمیسیون انتخابات مبنی بر نیاز برای برگزاری انتخابات در وقت از قبل تعیین‌شده، اتخاذ شده است.

وزارت خارجه روسیه تصریح کرده است: «مبتکران این اقدام اصلاً نگران نارضایتی اکثریت شهروندان کشور که در شرایط افغانستان می‌تواند منجر به تشدید وضعیت سیاسی داخلی با عواقب ناگوار شوند، نمی‌باشند. چنانکه دیده می‌شود، هنگامی‌که علایق واشنگتن در میان باشد، نظر جامعه افغانی برای رهبری افغانستان در جایگاه دوم قرار دارد.»

در اعلامیه همچنان خاطرنشان شده است که با چنین وضعیت، اینکه رهبری افغانستان از فرستادن نمایندگان رسمی به نشست مسکو درمورد افغانستان که در ماه نومبر سال گذشته برگزار شد، تعجب‌آور نیست. در حالیکه این نخستین فرصت در طول جنگ افغانستان بود تا نمایندگان حکومت با نمایندگان جنگ‌جویان طالب به‌طور مستقیم مذاکره کنند.»

قابل ذکر است که چندی قبل کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرد که این کمیسیون نمی‌تواند انتخابات ریاست‌جمهوری را در زمان تعیین‌شده (۳۱ حمل) برگزار کند و انتخابات با تاخیر سه ماه به تاریخ ۲۹ سرطان سال آینده برگزار خواهد شد.

860 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2019