چهارشنبه 29 جوزا، 1398

وزارت خارجه: اظهارات ظریف مداخله صریح در امور افغانستان است

معاون وزارت امور خارجه اعلام کرد که اظهارات اخیر «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران درباره جنگ‌جویان طالب، مداخله صریح در امور افغانستان است.

به گزارش خبرگزاری مرکزی، «ادریس زمان» معاون سیاسی وزارت امور خارجه در واکنش به اظهارات اخیر «محمدجواد ظریف» درباره جنگ‌جویان طالب، در حساب کاربری توئیتر خود نوشت: «هرگونه تجویزی جهت تغییر ساختار نظام جمموری اسلامی افغانستان، از جمله پیشنهاد ادغام گروه‌های مسلح در نظام ما، خلاف تمام موازین دیپلماسی و مداخله صریح در امور کشورمان پنداشته می‌شود.»

معاون سیاسی وزارت امور خارجه در ادامه همچنین نوشته است: «آقای ‌ظریف در 9 ژانویه با تلویزیون NDTV  هند به مذاکرات و روابط غیررسمی و استخباراتی ایران با طالبان اشاره کرد. از دیدگاه وزارت ‌امور خارجه‌ افغانستان هرگونه روابط خارج از چارچوب تعاملات دو کشور با طالبان باعث تضعیف روابط طرفین خواهد شد.»

در همین راستا، صبح امروز شاه حسین مرتضوی، معاون سخنگوی ریاست جمهوری نیز طی مطلبی در فیسبوک خود تصریح کرد: «مقامات وزارت امور خارجه ایران این روزها در نقش سخنگویان طالبان عمل می‌کنند. ايران از یک افغانستان دموكراتيک كه در آن آزادی بيان و حقوق مدنی و شهروندی تضمين شده باشد به شدت نگران است.»

وی خاطرنشان کرد: «هم اكنون 350 نويسنده و خبرنگار در ايران زندانی هستند. رسانه‌ای آزاد (در این کشور) وجود ندارد. دولت ایران در هراس است كه آزادی‌های موجود در افغانستان به الگو برای ايران بدل نشود. به همين دليل ايران طرفدار انديشه‌های ملاعمر در افغانستان است.»

این اظهارات به دنبال افشای گفتگوهای ایران با طالبان و هم‌چنین برگزاری دور جدید آن در تهران صورت گرفته است؛ هرچند وزارت خارجه ایران گفته که این دیدارها با آگاهی دولت افغانستان صورت گرفته و هدف آن، زمینه‌سازی برای گفت‌وگوهای بین‌الافغانی صلح بوده و این دیدارها ادامه خواهد داشت.

در تازه‌ترین اظهارت، محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران که به هند رفته، در یک مصاحبه گفته است: «غیرممکن است طالبان در دولت آینده افغانستان هیچ‌نقشی نداشته باشند، اما این نقش نباید غالب باشد. هیچ کس در منطقه، دولتی تحت سلطه طالبان را به نفع امنیت منطقه نمی‌داند و در این زمینه تقریبا یک اتفاق نظر وجود دارد.»

697 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2019