چهارشنبه 29 جوزا، 1398

انتقاد ریاست اجرائیه از چگونگی پیشبرد مذاکرات صلح

داکتر عبدالله عبدالله رئیس‌اجرائیه حکومت وحدت ملی با انتقاد از چگونگی پیشبرد مذاکرات صلح می‌گوید تاکنون هیچ‌تغییری در مواضع جنگ‌جویان طالب به میان نیامده و هیچ گفت‌وگوی مستقیمی میان دولت افغانستان و طالبان صورت نگرفته است.

به گزارش خبرگزاری مرکزی، رئیس‌اجرائیه امروز چهارشنبه (۱۹ جدی) در مراسم پانزدهمین سالروز تجلیل از تصویب قانون اساسی گفت: «هیچ تغییری تا امروز در اندیشه طالبان برای عدم مذاکره با دولت افغانستان حاصل نشده است.»
وی گفت: «تلاش‌هایی دیپلماتیک، برای تحقق صلح در افغانستان صورت گرفته و این تلاش‌ها قابل قدر است اما تاکنون هیچ‌مذاکره مستقیمی میان دولت افغانستان و جنگ‌جویان طالب صورت نگرفته است.»

رییس اجراییه همچنان در مورد این که شماری از شخصیت‌ها و احزاب سیاسی طرح مذاکره‌ مستقیم با طالبان را مطرح می‌کنند، گفت: «این تلاش‌ها شاید بتواند به سیاست‌های روزمره‌ این افراد در موقعیت امروزی کمک کند اما به هیچ‌وجه با منافع ملی کشور سازگار نیست.»

پیش از این شماری از رهبران جهادی از جمله اسماعیل‌خان، عضو رهبری حزب جمعیت اسلامی گفته بود که آنان به‌گونه‌ی مستقیم با طالبان مذاکره خواهند کرد.

به دنبال آن کمیته‌ی سیاسی احزاب و جریان‌های سیاسی نیز اعلام کرده بود که احزاب یک هیأت مستقل مذاکره‌کننده با گروه طالبان را تعیین کرده است.

عبدالله تأکید کرد که چتر حکومت با قربانی فرزندان کشور تشکیل شده و این چتر نباید از بین برود. به گفته‌ وی صلحی که در آن حقوق شهروندان نقض شود، خیال است.

وی در مورد تصمیم تأخیر در برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری نیز گفت که این تصمیم بر اساس مصلحت‌های سیاسی نه، بلکه به‌خاطر انتخابات شفاف و عادلانه گرفته شده است. رییس اجراییه در بخشی از سخنانش از همکاران بین‌المللی افغانستان و کشورهای منطقه نیز خواست که از گروه طالبان حمایت نکنند.

عبدالله این اظهارات را در حالی مطرح می‌کند که گروه طالبان تاکنون به درخواست حکومت افغانستان برای گفت‌وگوی مستقیم، پاسخ مثبت نداده است.

601 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2019