سه شنبه 28 جوزا، 1398

افغانستان ظرفیت تولید ۳۵هزار تُن جلغوزه را در سال دارد

وزارت زراعت و مالداری می‌گوید که افغانستان سالانه ظرفیت تولید ۳۵هزار تُن جلغوزه را دارد و این وزارت در تلاش است تا ساحات تولید این محصول را افزایش دهد.

به گزارش خبرگزاری مرکزی، نصیراحمد درانی وزیر زراعت، آبیاری و مالداری دیروز سه شنبه (18جدی) در یک کنفرانس خبری گفت که وزارت زراعت آماده است تا در بخش رشد تولید و صادرات جلغوزه با سکتور خصوصی همکاری نماید.

آقای درانی تاکید کرد که در سال های اخیر فرصت مناسب برای تولیدات و صادرات جلغوزه در کشور فراهم گردیده و باید این محصول در داخل افغانستان به صورت معیاری تولید و بسته بندی گردد.

به گفته وی تاکنون یک هزار و صد تُن جلغوزه از طریق دهلیزهای هوایی به خارج از کشور صادر شده و بیش از صد تن از طریق راه‌های زمینی صادرگردیده است.

وزیر زراعت علاوه کرد که ساحه تحت کشت این محصول زراعتی باید افزایش داده شود، چون در مارکیت‌های جهان بازار مناسب دارد.

او علاوه می‌کند که سالانه هزاران نهال جلغوزه توزیع و غرص می‌گردد و افغانستان ظرفیت تولید 35هزارن تن جلغوره را در سال دارا است.

به گفته او با رشد این محصول زمینه‌های شغلی زیادی فراهم می‌شود و ارزش کاروبار این محصول در کشور می‌تواند به 1.4میلیارد دالر برسد.

تنها ارزش صادرات جلغوزه در سال جاری 54 میلیون دالر بوده و اگر این محصول رشد نماید این رقم دو برابر خواهد شد.

عتیق الله نصرت رئیس اتاق تجارت و صنایع در این کنفرانس گفت؛ سالانه ده ها تن جلغوزه افغانستان به نام محصولات پاکستانی به بازار های جهانی صادر می شود.

اما دهلیزهای هوایی توانسته است تا حدی از این امر جلوگیری نماید.

آقای نصرت گفت که در سال آینده میزان صادرات جلغوزه افغانستان به ۵ هزار تن افزایش خواهد یافت و کشورهای خریدار جلغوزه افغانستان را بنام محصول افغانستان خریداری می کنند.

نصرت می گوید افغانستان در گذشته وابسته در بخش صادرات و واردات به یک کشور بود اما اکنون کشورهای متعدد وجود دارد که افغانستان صادرات و واردات را انجام میدهد.

دلدار زدران رئیس  اتحادیه جلغوزه افغانستان گفت جلغوزه یکی از محصولات با ارزش افغانستان است که باید دولت با تاجران همکاری کند تا تاجران محصولات جلغوزه خود را به شکل مستقیم به چین صادر کند.

1,603 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2019