چهارشنبه 29 جوزا، 1398

چهارمین دور مذاکرات جنگ‌جویان طالب و آمریکایی‌ها فردا در قطر برگزار می‌شود

یکی از رهبران جنگ‌جویان طالب اعلام کرده است که نمایندگان آن‌ها و ایالات متحده آمریکا فردا چهارمین دور مذاکرات‌شان را در قطر برگزار می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری مرکزی، فردا چهارشنبه(۱۹ جدی) دور جدید مذاکرات مستقیم جنگ‌جویان طالب و نمایندگان آمریکا در قطر برگزار می‌شود.

این دور از مذاکرات در صورت برگزاری، چهارمین دور گفت‌وگوهای طالبان با نمایندگان آمریکا به سرپرستی زلمای خلیل‌زاد است.

نمایندگان دولت با وجود درخواست‌های مکرر ایالات متحده بار دیگر در این مذاکرات غایب خواهند بود. جنگ‌جویان طالب می‌گویند طرف اصلی آن‌ها در جنگ ۱۷ سال اخیر آمریکا است. این گروه شورشی که از سال ۲۰۰۱ و در پی حمله ایالات متحده و هم‌پیمانانش قدرت را از دست داد، حکومت منتخب کابل را «عروسک خیمه شب بازی» واشنگتن توصیف می‌کند و می‌گوید مذاکره با این دولت معنایی ندارد.

به گزارش رویترز قرار بود مذاکرات این هفته در عربستان سعودی برگزار شود اما طالبان به دلیل اصرار ریاض بر حضور نمایندگان دولت افغانستان در مذاکرات، اعلام کرد در چنین نشستی حضور نخواهد داشت.

یکی دیگر از رهبران طالبان که در افغانستان اقامت دارد به خبرگزاری رویترز گفته است در این دور از مذاکرات درباره خروج نیروهای آمریکایی از ‌کشور، مبادله زندانیان و امکان رفت‌ و‌آمد آزادانه مقام‌های ارشد طالبان گفت‌و‌گو خواهد شد.

دونالد ترامپ در اواخر دسامبر سال ۲۰۱۸ اعلام کرد که بخش عمده‌ای از نیروهای آمریکایی از افغانستان خارج خواهند شد. خروج نیروهای خارجی یکی از پیش‌شرط‌های طالبان برای پذیرش آتش‌بس در کشور بوده است.

523 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2019