سه شنبه 28 جوزا، 1398

چرا انتخابات ریاست‌جمهوری به تعویق افتاد؟!

پس از کشمش‌های جدید بر سر تاخیر انتخابات بار دیگر تنش‌ها بالا گرفته و برخی از نهادهای نظارت کننده و احزاب سیاسی خواستار برکناری اعضای کمیسیون انتخابات شده‌اند.

همزمان با نزدیک شدن زمان انتخابات ریاست جمهوری و تغییر تاریخ برگزاری آن بار دیگر تنش‌های انتخاباتی بالا گرفته است.

بر اساس قانون اساسی قرار بود انتخابات ریاست جمهوری یک ماه قبل از پایان کار دولت کنونی در تاریخ ۳۱ حمف سال آینده برگزار شود.

اما کمیسیون انتخابات بنا به دلایلی تاریخ برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری را تغییر داده و برگزاری انتخابات را به 20 سرطان سال آینده به تعویق انداخته است.

اتحادیه نهادهای ناظر بر روند انتخابات در واکنش به تعویق انتخابات نشست مشترکی را برگزار کرد و خواستار برکناری اعضای رهبری کمیسیون انتخابات شد.

اعضای این اتحادیه تصریح کردند که اصلاحات جزئی مشکلی را حل نمی‌کند باید اعضای کمیسیون انتخابات برکنار شوند و برخی از آنها نیز به دادستانی معرفی شوند.

«خلیل روفی» رئیس نهاد آموزشی جوانان و از اعضای این اتحادیه تصریح کرد، هفت نفر از اعضای کمیسیون انتخابات از جمله رئیس دبیرخانه، روسای ولایتی که به فساد اداری متهم هستند باید برکنار شوند.

وی افزود: «تخلفات انتخاباتی، فساد مالی و تقلب جرم محسوب می‌شود و دادستانی کل باید با اعضای کمیسیون انتخابات برخورد کند.»

اتحادیه نهادهای نظارت کننده بر روند انتخابات از جامعه بین‌المللی خواسته است تا از این روند حمایت سیاسی کند و به عنوان کشورهای متحد دولت سکوت خود را درباره انتخابات بشکنند.

سایر نهادهای ناظر بر روند انتخابات نیز خواستار تحت پیگرد قرار گرفتن اعضای کمیسیون انتخابات شده‌اند.

«نعیم اصغری» از اعضای بنیاد انتخابات آزاد عادلانه اعلام کرد که اصلاحات گسترده باید در سطح رهبری کمیسیون انتخابات انجام شود.

وی افزود: «اصل قانون مجازات و مکافات نباید در برخورد با کمیسیون انتخابات نادیده گرفته شود.»

«حبیب شینواری» از اعضای دیدبان شفافیت انتخابات نیز تصریح کرد، کمیسیون انتخابات باید به مردم توضیح دهد که چرا انتخابات را برای 3 ماه به تعویق انداخته است.

وی افزود: «کمیسیون انتخابات باید به مردم توضیح دهد که در طول این تاخیر چه اصلاحاتی را در این کمیسیون انجام می‌دهد.»

ائتلاف بزرگ ملی افغانستان که مجموعی از احزاب بزرگ و قدرتمند را در خود جا داده است نیز با انتشار بیانیه‌ای، مخالفت صریح خود را با تاخیر انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرد.

این ائتلاف دولت و کمیسیون انتخابات را به نادیده گرفتن تعهدات و تخلفات آشکارا در روند انتخابات متهم کرده است.

در این بیانیه به لزوم برگزاری به موقع انتخابات، استفاده از بیومتریک، تغییر نظام رای واحد و نظارت احزاب سیاسی بر این روند تاکید شده است.

محور مردم افغانستان اعلام کرد که تصمیم تاخیر در زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری به دستور دولت صورت گرفته است.

این جریان مقتدر سیاسی از دولت خواسته است تا از مداخله در امور انتخاباتی خودداری کند.

«داودعلی نجفی» عضو حزب محور مردم افغانستان در نشست خبری تصریح کرد، تصمیم کمیسیون انتخابات برای تاخیر در راستای اصلاحات نیست بلکه برای مهندسی انتخابات اتخاذ شده است.

وی افزود: «تاخیر در تاریخ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در مخالفت صریح با ماده 61 قانون اساسی قرار دارد.»

عضو حزب محور مردم اظهارداشت: «با توجه به مشکلات جدی در انتخابات پارلمانی، بدون اعمال اصلاحات در کمیسیون انتخابات نمی‌توان انتخابات ریاست جمهوری را به درستی برگزار کند.»

دولت بویژه تیم اشرف غنی بارها از سوی جریان‌های سیاسی و نهادهای ناظر بر روند انتخابات به مداخله در امور کاری کمیسیون انتخابات متهم شده‌اند.

اما اخیرا گزارش‌هایی نیز از اعمال فشار توسط آمریکا بر دولت برای تعویق انتخابات ریاست جمهوری در برخی از رسانه‌ها منتشر شده است.

روزنامه «مسیر» در گزارشی تصریح کرد که آمریکا بر دولت افغانستان فشار وارد کرده تا انتخابات ریاست جمهوری آینده را برای چندماه به تعویق اندازد.

این در حالی است که پیش از این نیز افشاگری‌هایی از مداخله خارجی‌ها و اعضای تیم اشرف غنی برای مداخله در انتخابات پارلمانی منتشر شده بود.

آمریکا با نظر داشتن اینکه مردم و برخی از جریان‌های سیاسی با حضور آن‌کشور در افغانستان مخالف‌اند این مسئله را درک می‌کند که اگر دولت جدیدی با آرای مردم روی کار آید با ادامه حضور آمریکا در افغانستان مخالفت خواهد کرد.

در حقیقت دولت آمریکا با زیر پا گذاشتن دموکراسی، قانون و خواسته‌های مردم تلاش می‌کند تا از طریق ناامنی و دامن زدن به تنش‌های سیاسی مانع برگزاری انتخابات شود و زمینه ادامه کار حکومت وحدت ملی را فراهم کند.

در حال حاضر نیز که عمر حکومت وحدت ملی رو به پایان است آمریکا و دولت افغانستان وانمود می‌کنند که خواستار برگزاری انتخابات هستند اما گمانه‌زنی‌ها درباره عدم برگزاری انتخابات به قوت خود باقی هستند.

1,339 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2019