سه شنبه 28 جوزا، 1398

مهمترین تحولات سیاسی پاکستان در سال ۲۰۱۸ میلادی

سال ۲۰۱۸ شاهد بی‌پیشینه‌ترین اتفاقات سیاسی در تاریخ پاکستان شمرده می‌شود؛ در این یادداشت تلاش شده است تا مهمترین تحولات سیاسی پاکستان در یک سال اخیر برشمرده شود.

سال 2018 آبستن حوادث بسیاری برای پاکستان بود و مهم ترین اتفاقات تاریخ این کشور را رقم‌زند، اتفاقاتی که می‌تواند بعدها به نقاط عطفی در تاریخ پاکستان تبدیل شود.

برگزاری انتخابات سنا در پاکستان با آرایش خاصی که در آن حاکم است اهمیت بسیار زیادی دارد و سه حزب مردم، نواز و تحریک انصاف تلاش خود را برای پیروزی و همواره ساختن مسیر ورود نمایندگان خود به این مجلس آغاز کردند.

هر چند حزبی که اکنون قدرت را در پاکستان به دست دارد پیروز انتخابات سنا نشد ولی توانست مانع ریاست حزب مردم و حزب نواز بر سنا شود و سرانجام برای نخستین بار یک نفر از ایالت بلوچستان به نام صادق سنجرانی رئیس سنا شد.

از سوی دیگر حزب نواز که تقریبا موفقیت چشمگیری در انتخابات سنا به دست آورده بود از سوی دو حزب مردم و تحریک انصاف به تقلب متهم شد.

این فشارها بر سایر احزاب نیز وجود داشت تاجایی که یکی از نمایندگان زن حزب متحده پس از متهم شدن به دریافت رشوه خودکشی کرد!.

همزمان سیر جدا شدن نمایندگان حزب نواز از این حزب و پیوستن آنان به تحریک انصاف ادامه پیدا کرد تا این حزب به آینده امیدوار تر باشد.

شکست حزب نواز در تعیین رئیس سنا باعث شد تا جو انتخابات متشنج تر از قبل شود و کار تاجایی پیش برود که «شیخ رشید احمد» خواستار برگزاری انتخابات توسط ارتش شود.

سران حزب مردم که رفته رفته متوجه قدرت گرفتن حزب تحریک انصاف شده بودند برای مسئولین این حزب پیام همکاری فرستاده و از آنان می خواستند برای انتخابات اصلی پیش رو تشکیل ائتلاف دهند.

پس از بحران در روابط میان پاکستان و آمریکا سفر «تهمینه جنجوعه» معاون وزیر خارجه پاکستان به واشنگتن اولین تلاش برای حل مسالمت آمیز اختلافات از طریق مذاکره بود.

این تلاش به ظاهر بی‌نتیجه هم نبود زیرا سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به بدرفتاری واشنگتن با پاکستان اعتراف کرد هرچند این بدرفتاری در تمام سال 2018 ادامه یافت.

در ادامه وزارت خارجه پاکستان که متوجه رفتار متناقض آمریکا شده بود به صراحت اعلام کرد: «همراهی ما با آمریکا اشتباه محض بود. مطلبی که بارها توسط سفیر اسلام آباد در واشنگتن نیز تکرار شد.»

آمریکا در ادامه رفتارهای متناقض خود علیه اسلام‌آباد هفت شرکت پاکستانی را تحریم کرده و در لیست سیاه خود قرار داد تا نشان دهد که به عهد و پیمان خود عمل نمی کند.

سفر نخست وزیر پاکستان به نیپال و دیدار او با سران این کشور یکی از اقدامات اسلام آباد برای گسترش روابط با کشورهای منطقه بود که در سومین ماه سال 2018 انجام شد.

نایب امام جماعت مسجد الحرام که به امام کعبه شهرت یافته است در این ماه بار دیگر به پاکستان سفر کرد تا پیش از انتخابات حمایت تمام و کمال خود و آل سعود را از حزب «جمعیت علمای اسلام » شاخه فضل الرحمن نشان دهد، به نظر می رسید آنها نقشه بزرگی برای پیروزی در انتخابات آتی و ورود به عرصه سیاسی پاکستان دارند.

وی با دخالت در امور سیاسی داخلی پاکستان به صراحت از حزب نواز حمایت کرده و پیروزی آنان در انتخابات آتی را پیش بینی کرد. امام جماعت مسجد الحرام در اقدامی جنجال برانگیز با «احمدلدهیانوی» نیز دیدار کرده و به این ترتیب اهداف اصلی سفر خود را فاش کرد.

1,300 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2019