سه شنبه 28 جوزا، 1398

حضور مجدد شک‌برانگیز شیوخ قطری در ولایت فراه

مقامات محلی ولایت «فراه» خبر دادند که یک هیئت از شیوخ قطری با پروازی مستقیم از دوحه به این ولایت سفر کرده‌ است.

به گزارش خبرگزاری مرکزی، «شاه محمود نعیمی» سرپرست شورای ولایتی فراه، اعلام کرد که یک هئیت قطری در پروازی مستقیم از پایتخت «دوحه» پایتخت قطر به این ولایت آمده است.

شیوخ قطری پیش از این نیز بارها با هدف آنچه پرورش و شکار نوعی پرنده بنام «طوق‌دار» در افغانستان به ولایت فراه سفر کرده‌اند.

نعیمی رسانه‌های محلی گفت: «هیئت قطری قرار است به منظور شکار به منطقه «چاه کرته» در 50 کیلومتری غرب شهر فراه می‌روند.

نخستین سفر شیوخ قطری به فراه و باز شدن پای آن‌ها به افغانستان حدود 6 سال پیش و تقریبا با ظهور گروه تروریستی داعش در این ولایت مصادف بود که نگرانی‌ها و انتقادات زیادی را نسبت به حضور قطری‌ها و فعالیت‌های آن‌ها در پی‌داشت.

اگرچه در پی انتقادات بسیار فعالیت قطری‌ها به غرب کشور محدود شد اما شیوخ قطری بار دیگر تحت عنوان موسسه خیریه فعالیت‌های خود را در فراه از سر گرفتند.

شیوخ قطری در سه سال گذشته مسجد جامع شهر فراه و چندین مسجد دیگر از جمله در ولسوالی «جوین» این ولایت را بازسازی کرده‌اند و بنظر برخی کارشناسان هدف کشورهای عربی از توجه به مساجد و تاسیس مدارس به دنبال ایجاد پایگاه فکری برای جریان‌های تروریستی در افغانستان هستند.

پیش از این نیز برخی از رسانه‌ها، گزارش‌هایی از تامین نیازهای مالی و تجهیزات نظامی جریان‌های تروریستی-افراطی و وهابی‌گری در غرب کشور توسط شیوخ قطری در پوشش شکار منتشر کرده بودند.

1,939 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2019