چهارشنبه 29 جوزا، 1398

ساخت ۲۰۰ پوسته امنیتی توسط اردوی پاکستان در امتداد خط دیورند

در حالی‌که حکومت افغانستان خط دیورند را بعنوان مرز قانونی میان افغانستان و پاکستان به رسمیت نمی‌شناسد، ارتش پاکستان اعلام کرده که مرحله اول حصار کشی در امتداد خط دیورند به پایان رسیده و ۲۰۰ پوسته امنیتی در امتداد آن توسط ارتش آن‌کشور احداث گردیده است.

به گزارش خبرگزاری مرکزی، روند ساخت خط مرزی و تاسیسات نظامی توسط ارتش پاکستان در امتداد خط دیورند از سال 2016 آغاز شد که به درگیری‌های متعددی بین نیروهای نظامی دو کشور انجامید.

در این درگیری‌ها ده‌ها نظامی پاکستانی و برخی نظامیان افغان کشته شدند. مرزهای دو کشور در مواردی مسدود شدند و تنش‌های جدی بین دو کشور از سر گرفته شد.

در چند سال گذشته با وجود تلاش‌های دیپلماتیک افغانستان، ارتش پاکستان به ساخت یک‌جانبه حصاری مرزی و تاسیسات نظامی در امتداد خط دیورند ادامه داده است.

افغانستان رسما هیچ توافقی با پاکستان برای ساخت حصاری مرزی در مناطق دیورند انجام نداده اما کابل در این اواخر کمتر به این موضوع پرداخته و برای توقف آن اقدامی نکرده است.

نمایندگان سنا و پارلمان بارها خواستار اقدام دولت برای جلوگیری از ساخت تاسیسات نظامی و حصار مرزی توسط ارتش پاکستان در مناطق خط دیورند شده‌اند.

ناگفته نماند این اقدام ارتش پاکستان تظاهرات های مردمی، اعتراض سنا و پارلمان افغانستان را نیز در پی داشته است زیرا از نظر مردم افغانستان مناطق دیورند بخشی از خاک کشور محسوب می‌شود.

با این حال، دولت پاکستان مناطق خط دیورند را بخشی از خاک خود دانسته و هرگونه ممانعت دولت افغانستان از ساخت حصاری مرزی در خط دیورند را اقدامی خصمانه می‌داند.

ارتش پاکستان تاکید می کند که ساخت حصاری مرزی در خط دیورند به منظور مبارزه با تروریسم و جلوگیری از تردد غیرقانونی در مرزها صورت می‌گیرد.

دولت پاکستان اخیرا اعلام کرد که روند ساخت حصار مرزی و تاسیسات مرزی در امتداد خط دیورند با افغانستان در سه مرحله صورت خواهد گرفت که مرحله نخست آن پایان یافته است.

ارتش پاکستان تصریح کرد که در مرحله نخست روند ساخت 539 کیلومتر حصار مرزی و ساخت 233 پوسته نظامی در امتداد خط دیورند پایان یافته است و تلاش‌ها برای ساخت 140 پوسته نظامی دیگر نیز ادامه دارد.

مقامات پاکستانی خاطرنشان کردند که در مرحله بعدی نیز بیش از 860 کیلومتر حصاری مرزی در امتداد خط دیورند ساخته خواهد شد.

حصار مرزی از میان روستاهای تقسیم شده می‌گذرد، جایی که افراد بسیار کمی پاسپورت دارند و مردم قبایل پشتون نشین نیز دیورند را نادیده می‌گیرند و  به قومیت خود حساس هستند.

این در حالی است که تلاش‌ها برای ساخت این حصار مرزی در حدود یک دهه گذشته ناکام بوده است.

خط فرضی دیورند که در سال 1893 و دوران استعمار انگلیسی‌ها ترسیم شد تا کنون از سوی دولت افغانستان به عنوان مرزی رسمی دو کشور به رسمیت شناخته نشده است.

1,075 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2019