چهارشنبه 29 جوزا، 1398

غني ؛ سركوب فرماندهان ضد تروريست و مدارا با مفسدان و جنگ سالاران

با وجود اقدامات اخیر علیه شماری از فرماندهان مشهور مردمی، حکومت از برخورد با فرماندهانی از حزب اسلامی حکمتیار که متهم به انجام فعالیت‌های تروریستی هستند، خودداری کرده است.

به گزارش خبرگزاری مرکزی، حکومت در این اواخر شماری از فرماندهان محلی را که حمایت وسیع مردم را به‌ همراه دارند به‌اتهام مبارزه با افراد مسلح غیرمسئول سرکوب کرده است.

چند ماه پیش نیروهای ویژه ریاست امنیت ملی به‌دستور ریاست‌جمهوری نظام الدین قیصاری فرمانده نیروهای پولیس محلی در فاریاب و از اعضای حزب جنبش ملی را بازداشت کرد.

این فرمانده پولیس محلی به‌ دلیل تأمین امنیت و ثبات در فاریاب از محبوبیت ویژه بین مردم ولایات شمال و شمال شرق برخوردار بود و نیروهای تحت امر وی نیز در چارچوب پولیس محلی فعالیت می‌کردند.

اما نیروهای ویژه امنیت ملی به ‌صورت بی‌رحمانه قیصاری را پس از ضرب‌وشتم بازداشت کردند و چند نفر از محافظان وی را نیز به‌ قتل رساندند.

این اقدام شورای امنیت و رئیس‌جمهور غنی تظاهرات گسترده مردمی را در شماری از ولایت‌های شمال در پی داشت اما اشرف غنی این اقدام خود را تحت عنوان مبارزه با فرماندهان مسلح غیرمسئول توجیه کرد.

اخیراً نیز نیروهای ریاست امنیت ملی یکی از فرماندهان خیزش مردمی موسوم به قوماندان علی‌پور را که امنیت هزارستان مرکزی را تأمین کرده است در کابل بازداشت کرد.

علی‌پور پس از اخذ ضمانت و پادرمیانی معاون ریاست جمهوری از سوی نیروهای امنیت ملی آزاد شد.

بازداشت این فرماندهان از سوی دولت تظاهرات گسترده مردمی علیه دولت را در پی داشت زیرا آنها فرماندهان غیرمسئول مسلح نبودند بلکه فرماندهان مردمی هستند که با گام نهادن در راستای تأمین امنیت مردم از محبوبیت بالایی بین شهروندان برخوردارند.

در غیر این صورت مردم چندین ولایت حاضر نمی‌شوند که برای چند فرد مسلح غیرقانونی و جنایتکار دست به تظاهرات بزنند و خواستار آزادی آنها شوند، بلکه مردم همواره از نیروهای امنیتی خواستار اقدام علیه افراد مسلح غیرمسئول شده‌اند.

متأسفانه دولت از عنوان مبارزه با افراد مسلح غیرمسئول سوءاستفاده کرده و تنها در راستای اهداف قومی، شماری از فرماندهان بانفوذ مردمی را هدف قرار داده است و از فعالیت فرماندهان غیرمسئول چشم‌پوشی می‌کند.

این در حالی است که بارها شکایت‌هایی از فعالیت افراد مسلح حزب اسلامی در شماری از ولایت‌های شمال کشور  در رسانه‌ها منتشر شده است.

«بشیر قانت» یکی از فرماندهان مشهور حزب اسلامی حکمتیار در ولایت تخار در شمال کشور است که بارها به نقض حقوق بشر، کشتار و آدم‌ربایی متهم شده است اما دولت هرگز اقدامی علیه او انجام نداده است.

در ادامه نیز شماری از جنایات این فرمانده حزب اسلامی در یک سال اخیر را بر می‌شماریم.

در ۲۱ اسد ۱۳۹۶، «سنت‌الله تیمور» سخنگوی والی تخار اعلام کرد که بر اثر حمله جنگجویان حزب اسلامی حکمتیار تحت فرماندهی «بشیر قانت» به مسجد جامع «چاه‌آب» 30 نمازگزار کشته و 11 تن دیگر زخمی شدند.

در ۱۱ عقرب ۱۳۹۶، «خلیل اسیر» فرمانده پولیس ولایت تخار اعلام کرد که جنگجویان حزب اسلامی وابسته به بشیر قانت به مرکز ولسوالی چاه آب حمله کردند.

در این حمله نیز شماری از دکان‌ها در مرکز شهر به ‌آتش کشیده شدند، 3 غیر نظامی کشته و 8 تن دیگر نیز زخمی شدند.

در ۱۳ سرطان ۱۳۹۶، منابع محلی در تخار اعلام کردند که جنگجویان وابسته به بشیر قانت در منطقه «قزربلاق» موضع گرفته به افراد یکی از اعضای مجلس سنا حمله کردند.

در ۲۶ اسد ۱۳۹۶، «محمد زمان» رئیس فعالان مدنی تخار اعلام کرد که بشیر قانت فرمانده حزب اسلامی به معلمان هشدار داده تا از رفتن به مکاتب خودداری کنند.

در ۱۶ سنبله ۱۳۹۶، «فقیرمحمد» فرمانده پولیس تخار اعلام کرد که جنگجویان وابسته به بشیر قانت یک مدیر و یک معلم را ربوده‌اند.

وی اضافه کرد: «جنگجویان حزب اسلامی در این ولایت امنیت را برهم زده و به مردم ظلم و ستم روا می‌دارند.»

در ۴ جدی ۱۳۹۶، مقامات محلی در ولایت بغلان اعلام کردند که جنگجویان فرمانده «میرویس» از حزب اسلامی حکمتیار به نیروهای خیزش مردمی در ولسوالی بغلان مرکزی حمله کرده‌اند.

در ۱۹ سرطان ۱۳۹۷، «ثناءالله روحانی» سخنگوی پولیس بدخشان اعلام کرد که «قاری عبدالودود» از فرماندهان وابسته به حزب اسلامی حکمتیار به ولسوال ولسوالی«بهارک» حمله کرده است.

در ۱۴ ثور ۱۳۹۷، «محمد مهدوی» عضو شورای ولایتی غور تصریح کرد که 4 نفر از مسافران هزاره در این ولایت از سوی فرمانده وابسته به حزب اسلامی حکمتیار تیرباران شدند.

1,000 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2019