یکشنبه 17 قوس، 1398

شکست استراتژی ترامپ سبب کاهش سربازان آمریکایی در افغانستان شده است

در حالی که دونالد ترامپ تصمیم به کاهش چشمگیر نیروهایش از افغانستان گرفته است، اعضای مجلس سنا بر این باورند که شکست ترامپ در استراتژی‌اش سبب اتخاذ چنین اقدامی شده است.

به گزارش خبرگزاری مرکزی صفی الله هاشمی عضو سنا می‌گوید، «پیمان امنیتی آمریکا» و «استراتژی ترامپ» کارآیی لازم را برای بهبود وضع امنیتی افغانستان ندارند.

وی اظهارداشت: «واقعیت‌های عینی در جامعه ما نشان می‌دهند که رویکرد آمریکا نه‌ تنها سبب آمدن امنیت نشد، بلکه اوضاع را رو به وخامت برده است.»

عضو مجلس سنا خاطرنشان کرد: «مردم آرزو داشتند که با امضای پیمان امنیتی آمریکا اوضاع کشور رو به بهبود برود، اما در حال حاضر دلایل کافی وجود دارد که نشان می‌دهد وضعیت ما در عرصه‌های سیاسی و اقتصادی وضعیت بدتر شده است.»

به ‌باور هاشمی، پس از امضای پیمان امنیتی، سؤالی برای مردم پیش آمد مبنی بر اینکه دستاورد این توافقنامه امنیتی برای افغانستان چه بوده است.

وی افزود: «در حال حاضر جنگ‌ها تشدید یافته، حملات انتحاری افزایش پیدا کرده و اوضاع بدتر شده تا جایی که خود آمریکایی‌ها هم بر شکست استراتژی ترامپ اعتراف می‌کنند.»

پس از انتشار گزارش رسانه‌های غربی مبنی بر خروج نیمی از سربازان آمریکایی از افغانستان، ارگ ریاست جمهوری در کابل اعلام کرد که کاهش نیروهای خارجی تأثیری بر وضعیت امنیتی ما نخواهد داشت.

از سوی دیگر، «طلوع نیوز» به‌نقل از جنرال «اسکات میلر» فرمانده عمومی نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان، گزارش داده است که هنوز این جنرال دستوری دریافت نکرده است.

این عضو مجلس سنا اذعان می‌گوید: «باید میان مردم و حکومت اتحاد ایجاد شود و روند صلح که آرزوی مردم افغانستان است، به‌درستی مدیریت شود و به‌پیش برود.»

به‌ باور هاشمی، پیشنهادهای طالبان اعم از خروج نیروهای خارجی از افغانستان تأثیر خود را داشته است و آمریکا طی جدول زمانی می‌خواهد تعداد نیروهایش را بیشتر از این نیز کاهش بدهد.

و می‌گوید: «یقیناً اگر اقدامات خوبی در روند صلح شکل بگیرد، ما قادر خواهیم بود به صلح دست یابیم.»

هاشمی تأکید کرد، مردم باید به آینده امیدوار باشند تا بتوانیم وابستگی به غربی‌ها را خاتمه بدهیم و از مشکلات فعلی نجات پیدا کنیم.

3,430 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2019